Ocenění převzal Luděk Eliáš z rukou Štěpána de Wolfa, guvernéra rotarianského districtu 2240, který sdružuje rotariánské kluby v Česku a Slovensku, ve středu 26. dubna v hotelu Imperial.
Mezi pozvanými hosty byli primátor města Ostravy Tomáš Macura, předsedkyně Židovské obce v Ostravě Milena Slaninová, Jaromíra Michálková z Českého svazu bojovníků za svobodu a Petr Šimíček za portál Moderní dějiny.cz.
Úvodní slovo pronesla prezidentka Rotary clubu Ostrava International Brigita Biliková, speciální program připravil rotarián a ostravský herec Vladimír Polák. Laureátovi ceny také zazpívala členka činohry NDM Lada Bělašková v doprovodu Jiřího Šimáčka.
Luděk Eliáš patřil od roku 1956 ke kmenovým hercům a režisérům ostravského Divadla Petra Bezruče, v šedesátých letech zde po čtyři roky vykonával funkci ředitele.
K divadlu se paradoxně dostal v terezínském ghettu, kam byl stejně jako desítky tisíc dalších Židů deportován z obsazeného území Čech a Moravy (v únoru 1942). Odtamtud byl transportován do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde se stal číslem A 2026 (osobně se setkal s „doktorem" Mengelem). Přežil Birkenau, Sachsenhausen, nálety i pochod smrti.
Profesně působil i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. Bezprostředně po válce získal krátké angažmá na oblastních scénách ve Slaném a Písku.
V padesátých letech se usídlil v Krajském oblastním divadle České Budějovice, kde měl jedinečnou možnost excelovat i v Shakespearových hrách (pod taktovkou režiséra Karla Konstatina ve hře Mnoho povyku pro nic nebo jako Osrik v Hamletovi Miroslava Macháčka).
Luděk Eliáš je nositelem ceny Jaromíra Šavrdy a čestným členem Rotary clubu Ostrava International. Zároveň je Senior roku 2010 - vítěz čtvrtého ročníku ankety, kterou vyhlásil Poradní sbor seniorů primátora města Ostravy ve spolupráci s kanceláří primátora.