"Vzal denní tržbu! Jen jsem odskočila dozadu pro zboží…“ popisuje provozovatelka prodejny u radnice zkušenost se zlodějem prý snědší pleti. Je z ní opravdu špatná a nehodlá ji dále komentovat.

Pachatel má na útěku svým způsobem štěstí, protože sousedé – semknutí ku vzájemné pomoci v čase nouzového stavu – by se s ním moc nepárali. Tak dostane, až ho podle kamerových záznamů najdou policisté, jen zostřenou trestní sazbu s minimálně dvouletým vězením.

Ludgeřovičtí si ostatně sami „zpracovávají“ určité nedisciplinované jedince. „Mládežníci měli tendence se stále shlukovat, takže se jim vysvětlilo, že prostě teď nejde sedět na hřišti s mobily v rukou,“ líčí místní. Upřesňují, že i ti největší rebelové nasazují roušky poté, co se dozvídají o prvním pacientem s koronavirem v Hlučíně. Který je doslova přes kopec.

Den druhý po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), 11. prosince 2019 v Ostravě.
POSLEDNÍ PŘÍLEŽITOST pro dárce: Sbírka za obětí střelby ve FNO v březnu končí

V obci s necelými pěti tisíci obyvateli fungují obě lékárny, pekárna (s omezeným provozem), menší obchůdky, benzinka či drogerie s domácími potřebami. „Respirátory ani roušky nemáme. Ochranné gumové rukavice i dezinfekční prostředky ale ano,“ říká obsluha v poslední řečené prodejně. Její nabídka je ostatně vypsaná venku na ulici na tabulích.

„Droždí,“ shodují se pak prodavačky ve všech potravinách, co jim v sortimentu chybí. Jedna z nich podotýká, že ho zkouší objednat v ostravském velkoobchodě. Odkud jí přichází odpověď, že droždí není problém – pokud si vezme balení v „průmyslovém“ množství! Ludgeřovické zdravotní středisko je zavřené, ale oba lékaři sedí v hotovosti na telefonu.

Tančíčí sestry z Orlové
VIDEA: Nejen ostravští zdravotníci. Podívejte, jak tančí sestry z Orlové a další

Otevřena zůstává zdejší dominanta, hezký, velký cihlový kostel sv. Mikuláše. Pravda, jen vestibul u vchodu k rychlému pomodlení. Do hlavní lodi se nesmí, zapovězeno je též používání kropenek. Místo svěcené vody je tady k dispozici dezinfekce v rozprašovači… „Moji milí farníci, moc mi chybíte!“ vzkazuje kněz Václav. Upozorňuje, že duchovní spojení trvá.

Ludgeřovice v době nouzového stavu a omezeného pohybu obyvatelstva kvůli koronavirové nákaze.Zdroj: Deník / Radek Luksza

Zrušeno! Tento nápis je na zastávce autobusu na plakátu zvoucím na velikonoční trhy na poslední sobotu březnovou (se zabijačkou i cimbálovkou).

Otazníky visí i nad slavnostním otevřením opravené ludgeřovické požární zbrojnice visí otazníky. Počítá se totiž s první neděli v květnu. Dobrovolní hasiči jsou ale připraveni do akce i při koronavirových opatřeních.

Starosta se stará

Daniel Havlík, starosta obce LudgeřoviceZdroj: Archiv

Daniel Havlík (na snímku vpravo) plní doslova a do písmene význam slova starosta: Stará se! P

ředstavitel ludgeřovické radnice řeší aktuální situaci z auta a ulice, spíše než z kanceláře (stejně dočasně uzavřeného) úřadu. A neopouští ho optimismus ani smích!

Tieto Towers v Ostravě.
PODÍVEJTE SE: Kancelářské bloky v Ostravě nyní působí jako budovy duchů!
GERD MULLER potvrdil i proti Baníku pověst obávaného střelce. V souboji s Baníkem překonal gólmana Michalíka hned třikrát. Ani jeho branka ale v úvodním utkání v Ostravě Bayernu nestačila.
VÍKEND S BANÍKEM: Nejslavnější výhra všech dob. Na Bazalech padl i Bayern!

„Dneska rozvážíme roušky. Dáváme je do obchodů, lékáren, lidem do schránek,“ líčí a chválí spoustu zdejších šikovných švadlenek vyrábějících ochrany na obličeje. Číslo na starostu má většina obyvatel obce, mnoho ho také řasto využívá.

Informace se podle Havlíka sdílejí zejména na sociálních sítích a prostřednictvím aplikace „mobilního rozhlasu“ v chytrých telefonech.

Slezská Ostrava, březen 2020.
Opuštěná krása Slezské Ostravy. Podívejte se, jak nejstarší obvod čelí nákaze
Slezská Ostrava, březen 2020.
Opuštěná krása Slezské Ostravy. Podívejte se, jak nejstarší obvod čelí nákaze

„Teď je to u nás v pohodě. Lidé si uvědomují, že tady jsou nějaká opatření a je potřeba je dodržovat,“ komentuje starosta dění v Ludgeřovicích.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník