Krajskými místopředsedy se stali bývalý náměstek ministra kultury a někdejší ředitel opavské nemocnice Tomáš Stejskal a podnikatelé Martin Ferfecki z Karviné a Martin Špetla z Frýdku-Místku. V předsednictvu krajské organizace ještě usedne Václav Mores, Ludger Špakovský a Zdenek Mateiciuc. Sněmu se zúčastnilo třiašedesát delegátů.

„Naším cílem je stát se v nadcházejících volbách v naší zemi skutečně rozhodující silou. Našimi jedinými jistotami je program naší strany a naši lidé, kteří ho budou poctivě uskutečňovat,“ shrnul svůj hlavní úkol nový předseda krajské organizace Pavol Lukša. Bezprostředně po svém zvolení Lukša prohlásil, že ani na okamžik neuvažoval o tom, že by se kvůli nové funkci vzdal křesla starosty Čeladné. „Jsem přesvědčen o tom, že to časově zvládnu. Navíc mám kolem sebe schopné lidi, takže v tom nevidím problém,“ zamyslel se Lukša, jenž získal 62 hlasů z 63 možných.

Odložení voleb strana vítá

„Takovéto podpory si velice cením,“ uvedl Lukša, kterému mohl poblahopřát i přítomný předseda přípravného výboru strany Miroslav Kalousek. Sněmu v ostravickém hotelu se měl původně zúčastnit i kníže Karel Schwarzenberg, nakonec ovšem kvůli jiným povinnostem nedorazil.

Do sněmovních voleb, které se už pomalu blíží, půjde strana TOP 09 s totožnými kandidátkami, které měla připraveny již pro zrušené předčasné volby. „Z toho pohledu můžeme na dálku poděkovat Jiřímu Paroubkovi, protože díky němu máme na přípravu podstatně více času. To osobně považuji za velkou výhodu. Budeme se snažit oslovit i mladé voliče, protože se cítíme být moderní stranou. Chceme se dostat do Sněmovny. Nastal čas, aby se v parlamentu konečně objevila nová strana,“ řekl Deníku Pavol Lukša, který si vzpomněl, co dělal přesně před dvaceti roky, kdy se začal hroutit totalitní komunistický režim.

„I po těch letech si na vše velice dobře pamatuji, protože to byla důležitá epocha mého života. V té době jsem chodil se svými známými do restaurace Na koupališti na Čeladné, kde jsme všechny změny ve společnosti bedlivě sledovali. Přibližně týden po17. listopadu 1989 jsem se v obci podílel na založení Občanského fóra. Když si na to tak vzpomínám, vždy na mě dýchne nostalgie. A po dvou desetiletích jsem u zrodu další strany. Historie se prostě opakuje,“ pousmál se Pavol Lukša.