Lvice byla do ostravské zoo přivezena v roce 2006, a přestože vytvořila harmonický pár se lvem Sohanem nerozmnožovali se, a ošetřovatelé tak za ni museli najít „náhradu".

Samice lva indického Asha opustila ostravskou zoologickou zahradu. Novým domovem jí bude francouzské Nesles.

„Asha však novou mladší samici Kibu nikdy nepřijala, dokonce hrozilo, že by ji mohla i zabít. Toto riziko jsme nemohli připustit, proto jsme byli nuceni Ashu od Sohana a Kiby oddělit. Vzhledem k tomu, že pro lvy je přirozený život ve skupině, bylo zřejmé, že Asha nemůže v Ostravě zůstat. Po dohodě s koordinátorem chovu lvů indických poputuje v rámci evropské spolupráce do Francie, kde se, věříme, sžije s tamní skupinou samic," vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková. 

Související článek: Čekání na lví mládě. Samice se popraly

Lvice Asha se na převoz musela předem připravit. „Aby nemusela být uspána, učila se nastupovat do transportní bedny, která byla za tímto účelem umístěna ve výběhu, aby si na ni lvice zvykla a bez problémů do ní nastoupila. Tento způsob je obecně pro zvířata méně stresující a také bezpečnější," popsala Kalousková s tím, že ji na cestě doprovodili ošetřovatelé.

Nová zvířata

„Ani při zpáteční cestě nepojedou zaměstnanci Zoo Ostrava s prázdnou. S sebou přivezou několik zvířat z holandských zoologických zahrad. Mezi nejvýznamnější z nich patří samice levharta cejlonského ze Zoo Emmin," dodala Kalousková s tím, že po dohodě s evropským koordinátorem chovu levhartů cejlonských se Zoo Ostrava rozhodla pokusit se o malý zázrak.

„Levhartice je totiž poměrně stará a dosud odchovala jediné mládě. Je však z genetického hlediska nesmírně cenná pro záchovný program, a tak pokus o její reprodukci stojí za úsilí a mezinárodní spolupráci. V Ostravě je zkušený samec, takže po aklimatizaci samice začneme ihned se seznamováním zvířat. I když šance nejsou největší, jde o poslední možnost pro samici, a tedy o poslední možnost získat velice cenná mláďata. Pokud by se vše povedlo, jedno z mláďat by v Zoo Ostrava mohlo zůstat pro budoucí chov," uzavřela Kalousková.