„Teplotní senzory jsou dokonale anonymní. A jestliže někdo vyběhne nebo vyšlape nahoru a dolů za den třikrát, máme tu hned šest dalších průchodů,“ popisuje Jaroslav Müller, referent Agentury ochrany přírody ČR, Správy CHKO Beskydy. Ta provádí monitoring vybraných tras od roku 2012 a to samé probíhá též na území dalších českých chráněných krajinných oblastí a národních parků.

Kam umístit stezku či infopanel 

„Ty údaje nám pomáhají v rozhodovacích procesech. Kam umístit novou naučnou stezku či infopanel, kde dát opravit chodník, zdali omezit běžecký nebo cyklistický závod,“ vysvětluje Müller. A právě sportovní akce B7 či LH24 vykazují nejvyšší hodnoty se čtyřmi pěti tisíci lidmi denně. Ochranáři hledají rovnováhu, co příroda snese a co už ne.

Velká trojka šelem, medvěd, vlk a rys k Lysé hoře taky patří.
Rysi, medvědi i vlci. Lysá hora je z pohledu zoologa vzácný a unikátní biotop

V oblasti beskydské královny mají senzory dva: Na spojnici modré a žluté značky pod Severní sjezdovkou (vloni 240 tisíc průchodů) a na červeném Bezručově výplazu (vloni bezkonkurenčních 375 tisíc průchodů). „Tyto čísla jsou kalibrovány, navýšeny o přibližně devět procent. Frekvence návštěvnosti je zde taková, že se lidé pohybují v zákrytech,“ podotýká Müller.

S výstupy či výjezdy z jiných stran – od Visalají, Papežova, Šancí z Hamrů – tak ročně do nadmořské výšky 1323 metrů chodí více než půl milionu lidí. „V posledních pěti šesti letech stoupají počty každoročně přibližně o deset patnáct procent. Je to na hraně, ne-li spíše již za ní, což sebou nese viditelné problémy s erozí. Kde byl dříve půlmetrový chodník, máme dnes dvoumetrový a místo pěti zkratek najdeme pětadvacet,“ říká ochranář. Velký problém podle něj je též pohyb za tmy s čelovkami; dřívější „noční klid“ se dávno vytrácí!

150 000

Zajímavá, jak poznamenává, jsou data související se situací okolo čínské koronavirové nákazy. Vloni na jaře ji veřejnost bere vážně a lidí je na horách méně, nicméně od podzimu počty turistů doslova eskalují. „Na červené turistické značce evidujeme jen od listopadu do února 150 tisíc průchodů! Ve všední dny narůstá pohyb skoro o dvacet procent,“ přibližuje Müller.

Marica je skutečnou ostudou Ostravy-Poruby a její osud řeší radnice s majitelem, městskými strážníky i státní policí, stopy po pobudech jsou však stále nepřehlédnutelné.
Chátrající doupě Marica v Ostravě-Porubě. Zbourejte to, prosí sousedé

Březnový „lockdown“ turistiku zmrazuje a čidlo zaznamenává tento měsíc jen 6500 průchodů. Oživení přichází s rozvolňováním, takže třeba jen v sobotu 5. června přes Velké větry šlape 2500 lidí.

Mimochodem, ne náhodou Správa CHKO Beskydy povoluje svého času provozování chat na vrcholku „Lysé“. „Umíte si představit, jak by to v přírodě vypadalo, kdyby tam nebyly sociální zařízení?“ táže se Müller. Dodává, že senzory odráží i závislost turistiky na počasí – sychravé září 2017 s necelými devatenácti tisíci průchody oproti běžným jednatřiceti tisícům či slunný listopad 2020 s devětatřiceti tisíci oproti obvyklým dvaceti tisícům.