Výroba v huti Liberty Ostrava stojí, průmyslový kolos dluží miliardy. Soud prozatím huť chrání před věřiteli (byť jí zároveň přikázal část dluhu uhradit, což Liberty neučinila), pokud se ale nic zásadního nezmění, brzy se na Liberty mohou věřitelé sletět jako dravci. Už od přelomu roku proto huť v rámci reorganizace jedná o způsobu udržitelného provozu a o příchodu silného strategického investora. Na bázi partnerství – alespoň podle vyjádření samotného podniku.

„Ano, jak jsme opakovaně uvedli, jednáme s určitými potenciálními investory o možných obchodních modelech, ale nemáme uzavřenou žádnou dohodu a k detailům se nebudeme vyjadřovat,“ řekla Deníku mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Ilustrační fotografie.
Kdo pochybil? Důchodkyně z Opavy žije jako v pravěku, už týden je bez elektřiny

Podle informací Deníku sice Liberty jedná o zisku potenciálního silného investora, Sandžív Gupta ale údajně přímo o prodeji ostravské huti vůbec neuvažuje. Zřejmě tuší, že pokud huť najde cestu z krize, může mu do budoucna znovu sloužit jako bianco šek, na který napíše jakoukoli částku, kterou bude chtít z huti vyvést v rámci svého imperia.

CE Industries: Sledujeme situaci firem v oboru

Podnikatel Jaroslav Strnad.Podnikatel Jaroslav Strnad.Zdroj: Sociální síť X J. Strnada Zatím to ale vypadá na neřízený pád. I proto získávají spekulace o možné koupi huti či alespoň významného podílu miliardářem Jaroslavem Strnadem na vážnosti. Přestože jeho holding CE Industries tyto konkrétní zákulisní informace nekomentuje, leccos naznačil.

„CE Industries se dlouhodobě zajímá i o hutní průmysl a ocelářství a sleduje situaci různých českých firem z tohoto oboru. Ke konkrétním společnostem se ale nebudeme vyjadřovat,“ řekl Deníku tiskový mluvčí CE Industries Andrej Čírtek.

Slavnostní zahájení výstavy Světla vyprávějí, 30. listopadu 2023, Ostrava.
VIDEO: Světelný park v Dolních Vítkovicích slavil úspěch. Vznikne znovu a lepší

Strnadova skupina zároveň striktně odmítla, že by byl v možném byznysplánu jakkoli zahrnut holding Czechoslovak Group jeho syna Michala Strnada, jak se objevilo v některých médiích. „Je to nesmysl, některá média a takzvaní odborníci navíc tyto dvě skupiny, CE Industries a Czechoslovak Group (CSG), spletli. Do portfolia CSG hutní průmysl nijak nezapadá, zmínky o válečném průmyslu jsou zcela, ale zcela zcestné,“ bylo potvrzeno Deníku.

Skupina tak reagovala na informace, které spekulovaly o tom, že by impéria otce a syna Strnadových spolupracovala a jednotlivá strojírenská odvětví by si vypomáhala. ČTK to řekli někteří analytici a finanční experti.

Liberty Steel Group Sandžíva Gupty koupilo huť za setrvalé kritiky odborů na přelomu let 2018 a 2019 za téměř 19 miliard korun. Podle některých kritiků vyvedl Ind za dobu vlastnictví z podniku více než dvakrát tolik.

Jak dobře je znáte? A všechny? Toto jsou miliardáři z Moravskoslezského kraje

Chrudimský podnikatel Jaroslav Strnad byl dlouhá léta spjat i s byznysem v Moravskoslezském kraji. Před šesti lety však celý svůj průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group, do kterého patří i kopřivnický výrobce automobilů Tatra Trucks, převedl na svého syna Michala. Sám se nyní realizuje prostřednictvím holdingu CE Industries založeného před čtyřmi lety.

K TÉMATU 

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od druhé poloviny prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách, výroba stojí a do práce chodí nyní jen asi šest stovek lidí, kteří vesměs zajišťují nezbytnou údržbu areálu. Administrativní zaměstnanci pracují z domu. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má.