To, co bylo s trochou nadsázky jasné nejen po volbách, ale v podstatě už před nimi, se ve středu stalo definitivní. Tomáš Macura z hnutí ANO se oficiálně stal nejdéle sloužícím primátorem Ostravy. S mírnými rozpaky totiž započal své třetí funkční období. „Snad jsem tuto slavnostní chvíli moc nepokazil,“ pravil s úsměvem poté, co opomněl vyjádřit svůj souhlas se jmenováním. 

Z filmu Za vším hledej ženu.
Do kin jde nový film s Vašutem a Vagnerovou, Ostrava je v něm moderní a zelená

Přislíbil také, že se bude snažit nejen udržet, ale i pozvednout politickou kulturu ve městě, přestože podle něj se Ostrava nemá za co stydět. „V porovnání s jinými velkými městy v zemi jsme na tom nejlépe. Věřím, že naše společná priorita je pomoci lidem překonat důsledky finanční a energetické krize, které dále budeme čelit. Rovněž považuju za důležité pokračovat v rozvoji města a realizaci významných strategických projektů. Krize je příležitost ke změně. Bylo by velmi bláhové a neprozíravé, kdybychom rezignovali na projekty, kterými máme možnost posunout naše město vpřed,“ řekl při své inauguraci Tomáš Macura, který chce vést Ostravu se zastupiteli jako jeden tým.

Svár o počet radních 

Což se pochopitelně nestane v řadě zásadních oblastí, kontury třecích ploch se ostatně začaly rýsovat už v předvolebních kampaních. A politické vymezování se projevilo už při ustavujícím zasedání, kdy do funkcí náměstků primátora byli jmenování Jan Dohnal, Zbyněk Pražák, Miroslav Svozil (všichni Spolu), Zuzana Bajgarová, Kateřina Šebestová, Karel Malík (všichni ANO) a Andrea Hoffmannová (Piráti), neuvolněnými radními pak Vladimír Cigánek (Spolu), Miroslav Otisk a Ondřej Němeček (oba ANO). 

Ivan Lendl má v Ostravě pamětní desku.
Pocta legendárnímu Ivanu Lendlovi. Nejslavnější Ostravák má svou pamětní desku

Části opozice se totiž nelíbilo navýšení počtu radních z deseti na jedenáct, tedy do stavu, který platil v letech 2014 až 2018. „Proč oproti stávajícímu stavu přibývá jeden náměstek? Uspořádání koaličních subjektů bude stejné, proč by se měly zvyšovat náklady na vedení města? Jaké je odůvodnění?“ chtěl vědět Lukáš Semerák (Ostravak). 

„Nemůžeme souhlasit s počtem náměstků primátora, domníváme se, že v době energetické krize bychom měli šetřit, jako město i obvody budeme biti nejen na energiích, proto návrh nepodpoříme. Ostravu to bude stát asi milion korun ročně,“ vymezil se též za zastupitelský klub Starostů pro Ostravu Jiří Jureček. 

Prvního protestanta primátor utišil konstatováním, že to bude jako v době, kdy ve vedení města bylo i hnutí Ostravak, druhého pak tím, že ani obvody, které ve své podstatě Starostové zastupují, nepřijdou zkrátka, ale polepší si.

Praktické změny 

„Ptáte-li se takto matematicky, nový náměstek bude mít na starost finance a rozpočet. V minulém období jsem v podstatě do včerejška tyto funkce vykonával já v rámci své pozice primátora, což není obvyklé. Máme město s rozpočtem přes 12 miliard korun, je proto na místě, aby se touto agendou zabýval člověk na plný úvazek,“ vysvětlil primátor, jehož v případné nepřítomnosti bude zastupovat první náměstkyně Zuzana Bajgarová.
Mírně přerozdělení resortů bude mít vliv i na skladbu magistrátních odborů. „Dojde k určitým přesunům, například odbor školství a sportu bude rozdělen, tak aby to kopírovalo gesce nově zvolených náměstků,“ vysvětlil praktické změny primátor na začátku svého rekordního období.

K TÉMATU 

Nové složení rady Statutárního města Ostravy 

- Tomáš Macura (ANO, primátor) – zahraniční styky a publicita činnosti města, vnitřní a vnější kontrolní činnosti, krizové řízení, legislativně právní činnost, strategický rozvoj a dotace
- Zuzana Bajgarová (ANO, náměstkyně primátora) – investice, územní plánování a stavební řád
- Jan Dohnal (Spolu, náměstek primátora) – doprava, dopravně-správní činnosti a sport
- Andrea Hoffmannová (Piráti, náměstkyně primátora) – školství, vzdělávání a kultura
- Kateřina Šebestová (ANO, náměstkyně primátora) – životní prostředí, vodní hospodářství a zemědělství, IT služby
- Zbyněk Pražák (Spolu, náměstek primátora) – sociální věci a zdravotnictví, prevence kriminality, volný čas a rodinná politika
- Karel Malík (ANO, náměstek primátora) – majetek, bytový fond, veřejné zakázky a sdružené nákupy
- Miroslav Svozil (Spolu, náměstek primátora) – finance, rozpočet a kapitálové účasti
- Vladimír Cigánek (Spolu, neuvolněný radní)
- Miroslav Otisk (ANO, neuvolněný radní)
- Ondřej Němeček (ANO, neuvolněný radní)