Při nikam se neposouvajících jednáních o koalici z posledních dní to vypadá, že by přeci jen mohli v určité podobě zůstat ve vedení města.

Nedohodnou-li se ANO, Spolu, Ostravak, Starostové a Piráti na personálním složení rady, primárně postu primátora, začnou nová jednání s klubem, který zhruba měsíc nesl jméno Nezařazení. Řeč je o zastupitelích, kteří následovali primátora z ANO do nového uskupení.

Nová radnice v Ostravě. Ilustrační foto.
Ostravský politický dvojblok č. 2? Podle Pirátů je to kamufláž zrady

Tomáš Macura, Zuzana Bajgarová, Kateřina Šebestová, Karel Malík, Miroslav Otisk, Ondřej Němeček, Robert Čep a Maxim Pachomov si nově říkají Jdeto!!! Shodou okolností to může symbolizovat změnu kurzu v jednáních o koalici, která se za poslední bezmála týden nikam neposunula, přestože politici jednají téměř denně.

„Tlačí nás čas. Kdyby jednání nenabrala dynamiku a zamrzla, otevřeme jednání s Nezařazenými (dnes už pod názvem Jdeto!!!, pozn. red.),“ uvedl v pondělí pro Deník Jan Dohnal (Spolu).

Ve skutečnosti však chce nový zastupitelský klub vyslat jinou jasnou zprávu.

Někteří cestující na zastávce Dřevoprodej v dešti raději protestně čekají na lavičce.
Nový Dřevoprodej očima cestujících: Krásné, ale v dešti „na prd“! Město souhlasí

„Roky řešíme neustálé reakce, že věci ve městě nejdou, jak by měly, že se musí dělat jinak. My říkáme, že to jinak jde a věci se dají realizovat podle našich představ,“ zdůvodnila pro Deník nový název zastupitelského klubu Zuzana Bajgarová.

„A je to se třemi vykřičníky,“ zdůraznila. Dostane klub možnost se stejnou vervou, ale v novém kabátě, aktivně prosazovat své zájmy i nadále?

Z minulosti Ostravá zná podobnou paralelu. V roce 2014, po svém vyloučení z ČSSD, založil Petr Kajnar nové hnutí Ostravské fórum, s nímž na podzim téhož roku kandidoval ve volbách do zastupitelstva města. Neuspěl, skončil jako primátor a po několika letech a obměně tváří se vrátil zpátky do sociální demokracie, v níž je coby krajský radní dodnes.