Jídla s borůvkami nebo z borůvek bude letos nabízet rekordních 18 místních restaurací a gastro zařízení. Aby návštěvníci Jeseníků stihli ochutnat všechno, bude je rozvážet bezplatný autobusový spoj. V obecním parku v Malé Morávce navíc proběhne borůvkový jarmark. Na dalších místech bude možné zakoupit řemeslné výrobky a spoustu dobrot z borůvek.

Pivo, likéry, dipy i chutney

K dostání bude spousta borůvkových produktů, nejen oblíbené knedlíky, ale také třeba borůvková zmrzlina, pivo, likéry, dezerty, frgály, vafle, limonády i různé marmelády, dipy a chutney.

Páteční program festivalu Hrady CZ v Hradci nad Moravicí, srpen 2022.
Kabát, Kryštof či Mirai se řítí do Hradce nad Moravicí, začíná festival Hrady CZ

„Borůvkové hody přivítají až dvacet tisíc návštěvníků za víkend. Jsou tak největší akcí, která v naší obci probíhá,“ říká za organizátory akce Boris Keka.

Bezlepkové menu

„Část restaurací má pro návštěvníky připraveno i bezlepkové menu. Chybět nemůže borůvkové pivo z pivovaru Černá hora a řada dalších borůvkových nápojů v nealko i ostřejší variantě. Novinkou je účast hned tří partnerských podniků ze sousední obce Dolní Moravice,“ doplnil Keka.

Zásah Policie ČR proti fotbalovým chuligánům u Jistebníku 16. 8. 2023.
Policie u Jistebníku zabránila bitce 170 fotbalových chuligánů z Polska

Parkování je pro návštěvníky akce zajištěno na louce u autobusové zastávky Malá Morávka, U Rychty, u odbočky do Karlova pod Pradědem a také na záchytném parkovišti u tankovací stanice DZ Oil před Malou Morávkou, kde je "bistro na benzince“, jeden z oficiálních partnerů akce s nabídkou borůvkového menu.

Zvláštní vlaky z Ostravy, Opavy, Krnova a Bruntálu

Zájemci z celého kraje mohou využít i zvláštní vlak nazvaný Borůvkový rychlík, který pro ně v sobotu 19. srpna vypraví Slezský železniční spolek. Vyjíždět bude ze stanice Ostrava střed v osm hodin ráno.

Po trase ještě zastaví v Ostravě na Stodolní, na hlavním i svinovském nádraží, v Opavě na východním i západním nádraží, v Krnově, Bruntálu a Světlé Hoře. Do Malé Morávky dorazí sedm minut po půl jedenácté.

Sezona borůvkových knedlíků přináší jejich milovníkům mnoho radosti.
Pochoutka pro modré pusy: borůvkové knedlíky lákají mlsouny na mnoho variant

Zpět se rychlík vrátí po stejné trase. Odjezd z Malé Morávky je v 17 hodin, do stanice Ostrava střed spoj dorazí v 19:46. Podrobný jízdní řád najdete zde. Ceny jízdného i s možností rezervace jízdenek předem jsou zde.

Po trati z Bruntálu do Malé Morávky navíc jezdí každý prázdninový víkend i historické vlaky Slezského železničního spolku, které navazují na pravidelné rychlíky Českých drah z Ostravy přes Opavu, Krnov a Bruntál, případně z Olomouce přes Moravský Beroun. Sestavené jsou z retro motorové lokomotivy T334.0966 a historického vagonku řady Blm z roku 1948. Jízdní řád najdete zde.

Partnerské restaurace 22. ročníku Borůvkových hodů v Malé Morávce:

DZ Bistro Dolní Moravice
Horský hotel Brans (Malá Morávka 215)
Hospůdka v chatě Kazmarka (Karlov pod Pradědem 8)
Hotel Kamzík (Karlov pod Pradědem 182)
Hotel pod Kapličkou (Malá Morávka 75)
Obecní hospoda pod Lipami (Dolní Moravice 86)
Obchůdek (Dolní Moravice 137)
Park Penzion (Malá Morávka 33)
Penzion Aurum (Karlov pod Pradědem 7)
Penzion Na Rychtě (Malá Morávka 59)
Pizzerie Praděd (Malá Morávka 183)
Restaurace Kopřivná (Malá Morávka 122)
Restaurace Na Hvězdě (Malá Morávka 45)
Restaurace U Kazmarky (Karlov pod Pradědem ev. č. 100)
Restaurace U Kovárny (Malá Morávka 35)
Stánek Kafebybodlo (Malá Morávka 56)
Wellness hotel Sauna (Karlov pod Pradědem 24)
Zmrzlina Praděd (Malá Morávka 37)