Vsyp do země, rozptyl nebo umístění urny s popelem pod zem či do kolumbária. Tyto formy pohřbívání volí Ostravané stále častěji, jsou totiž méně finančně i prostorově náročné. „Rozhodli jsme se babičku umístit na vsypovou loučku. Při hledání vhodného místa jsme ale přišli na fakt, že kapacita některých hřbitovů je už minimální. Jedná se o formu pohřbívání, kdy je popel vsypán do důlku v zemi. Neplatíte pronájem místa, ale zaplatíte pouze jednorázový poplatek. Navíc je popel uložen přirozeně v půdě a místo vsypu je označeno cedulkou. Rodině to přišlo jako důstojné místo k odpočinku," svěřila se Deníku sedmatřicetiletá Hana Krásková z Ostravy- -Dubiny.

Koupě pozemků

Některé městské obvody tak plánují v důsledku nedostatečné kapacity rozšíření hřbitovních prostor. „Celková kapacita hřbitova je 1479 hrobových míst, což zahrnuje klasické pohřbívání i uložení uren do země. Třicet míst pak máme k dispozici v kolumbáriu, kam se urny mohou také umístit. Máme zaplněno osmdesát procent hrobových míst a devadesát procent v kolumbáriu. Z tohoto důvodu má městský obvod Hrabová zájem o dokoupení přilehlých pozemků od soukromých vlastníků pro rozšíření stávajícího hřbitova," uvedla vedoucí odboru a správy majetku Úřadu městského obvodu Hrabová Jana Ziobrová. Ostravští radní budou o koupi pozemků jednat na svém zasedání.

Rozšířit hřbitov chtějí i v Ostravě-Svinově. „Můžu říci, že kapacita pro svinovské občany je dostačující, ale pro obyvatele Poruby místa chybí. Momentálně usilujeme o zvýšení kapacity hřbitova. V příštích dnech máme jednání s místostarostou Poruby Petrem Stachurou a po ní budeme vědet více," vysvětlila starostka městského obvodu Ostrava-Svinov Lenka Hrušková.

S nedostatkem místa se prozatím akutně nepotýkají na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích. Situace se ale odvíjí od rozličné poptávky. „Momentálně máme zaplněno přibližně šedesát procent celkové kapacity hřbitova. S omezeným místem se ovšem potýkáme například u urnových hájů, které jsou zaplněny už z devadesáti procent," přiblížila správkyně vítkovického hřbitova Šárka Hartmannová.

Volná prostranství má pak k dispozici hřbitov ve Slezské Ostravě. „Ústřední hřbitov o výměře 26 hektarů je rozlohou a počtem hrobových míst nejrozsáhlejším hřbitovem v našem kraji. Pohřbívací kapacita tohoto místa je zhruba 70 tisíc míst, v současnosti spravujeme na tomto hřbitově 17 117 hrobových míst," uvedl tiskový mluvčí obvodu Slezská Ostrava Jan Král.

Podle správců ostravských hřbitovů přibývá i lidí, kteří si místo posledního odpočinku zajistí ještě před úmrtím. Většina hřbitovů pronajímá místo až na deset let a platí se za metr čtvereční. Jeho cena se pak pohybuje kolem sedmdesáti korun na rok. „S manželem jsme se rozhodli o pronájem hrobu už před pár lety. Někdo říká, že je to morbidní, ale my jsme tak chtěli odlehčit vnoučatům. Navíc jsme tak vytvořili místo i pro další generace," uzavřela Olga Bártková z Ostravy-Poruby.

KLÁRA KOHUTOVÁ