Dolní Vítkovice se rozhodly rekonstrukci uspíšit a začít s ní už v říjnu. „Jednak aby byl Malý svět včas připravený na hlavní návštěvnickou sezónu 2023, jednak kvůli úsporám energií,“ vysvětlil výkonný ředitel Dolních Vítkovic (DOV) Tomáš Šiřina.

Obnova Malého světa techniky U6 bude rozsáhlá. Architektonický návrh expozic zpracoval tým odborníků z nodum atelier, s.r.o. z Jablunkova. Architekt Marek Pyszko slibuje víc detailů i překvapivé novinky: „Současná linka Julese Verna zůstává a bude více propracována. Budou více podpořeny vizuální prvky. Návštěvníci budou moci lépe vnímat, ve kterých částech díla, resp. knihách Julese Verna jsou. Samozřejmě zachováme historická dmychadla, kdysi obří plíce Vítkovic. Obnova naváže na takzvanou Stezku uhlí a oceli, proto chceme více provádět i výrobou uhlí a oceli, třeba už od těžby rudy. Přidáme i dílničky, hlavně co se týče obrábění kovů. A nová bude i celá vláčkodráha s nádražím. Návštěvníci se po otevření budou moci těšit i na nové fotopointy, které budou řešeny hrou s perspektivou.”

Pokáč a Jarek Nohavica.
Tohle jste už slyšeli? Nohavica složil novou píseň s Pokáčem

Obnova Malého světa techniky U6 v objemu kolem 12 milionů korun bude realizována díky projektu Postindustriální dědictví příhraničí. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. V rámci projektu proběhne tuto sobotu také akce s názvem Industriáda, která je pořádaná na podporu industriálních památek v příhraničí a symbolicky doprovodí Malý svět techniky U6 na jeho cestě k rekonstrukci.

Policisté v bytě našli farmaceutické přípravky pro výrobu pervitinu. K výbuchu bytu naštěstí nedošlo.
Nájemníci v Ostravě možná zabránili výbuchu drogového doupěte

Industriáda určená všem generacím se uskuteční v Dolních Vítkovicích na zastřešené ploše pod Vysokou pecí č. 1. Vstup na akci je zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dětí z tanečního souboru, soutěž „Silák industriády“, školu čepování, koncert kapely FiHa a vystoupení písničkáře Voxela. Pro děti nebude chybět malování na obličej, skákací hrad, lezecká stěna či malé tržiště. Příchozí si budou moci vyzkoušet také jízdu na segwayi. Oficiální start akce je v 10 hodin. „Po celou dobu budeme v programu, který bude probíhat až do 20 hodin, připomínat význam industriálních památek a důležitost a smysl vzájemné přeshraniční spolupráce. Industriáda je součástí Stezky uhlí a oceli, která propojuje industriální památky v českém a polském příhraničí. Těšíme se na všechny za každého počasí,” doplnil ředitel DOV Šiřina.

Malý svět techniky U6 se pro veřejnost poprvé otevřel 16. 11. 2012. Autorem přestavby a rekonstrukce někdejší VI. energetické ústředny Vítkovic bylo studio Fránek Architects. Někdejší „plíce hutě“, dostavěné v roce 1938, byly opatřeny dvěma dmychadly určenými k výrobě stlačeného vzduchu, který byl nezbytný při výrobě surového železa ve vysokých pecích. Původnímu účelu přestala VI. ústředna sloužit v roce 1998, kdy došlo k zastavení výroby železa ve Vítkovicích.