TÉMA DENÍKU

Nejen maminky malých dětí si určitě všimly, že v posledních letech dochází v Ostravě k obrovským změnám k lepšímu, co se týká volnočasového vyžití nebo například bezbariérových přístupů do objektů.

Kulturní domy a centra volného času se předhánějí v pořádání nejrůznějších akcí pro děti, restaurace budují dětské herní koutky, v jednotlivých městských obvodech vzniká spousta rodinných či mateřských center a město také investuje spoustu peněz do renovace starých nebo výstavby nových dětských hřišť. Přesto není situace úplně ideální, jak tvrdí mnohé z maminek.

SMOG

Problémem číslo jedna je samozřejmě špatné ovzduší. „Jakmile se zhorší smogová situace, děti hned mívají rýmu a pokašlávají,“ stěžují si maminky. Pro nejednu z nich je to také důvod, proč zvažují vystěhování z Ostravy.

Škodliviny ve vzduchu nejsou však to jediné, co maminky trápí. Pohybovat se po městě s kočárkem jim totiž přináší stejně jako vozíčkářům jisté komplikace. Například porubské maminky se dosud, i přes několikeré avizované prosby, nedostanou s kočárkem na hlavní poštu. Problémy mají ale i s nakupováním. Do řady obchůdků a obchodů se vůbec nedostanou, protože neprojedou uličkami a obchodníci ani nepočítají s vyhrazeným prostorem pro kočárky. Na některých dveřích je dokonce umístěna značka Zákaz vstupu s kočárkem.

S KOČÁRKEM NE

„Ve velkých obchoďácích je naštěstí bezbariérový přístup, ale třeba v obchodním centru naproti hotelového domu Hlubina se nemám šanci dostat do horního patra,“ upozorňuje Andrea Šugárková z Hrabůvky. Také jízdou hromadnou dopravou není příliš nadšena. „MHD jsem jela asi jen dvakrát, protože to byla hrůza. Nízkopodlažní spoj avizovaný v jízdním řádu nejel, ochota pomoct s kočárkem žádná! Dokonce se mi stalo, že mě řidič do autobusu nevzal, protože už tam byly další dva kočárky a musela jsem čekat na další spoj,“ stěžuje si Andrea Šugárková.

Ve Smluvních přepravních podmínkách Dopravního podniku Ostrava je napsáno, že ve vozidle smí být přepravován jen jeden dětský kočárek, řidič ale může výjimečně povolit přepravu dalšího dětského kočárku, neohrozí-li to bezpečnost cestujících.

Podle Miroslava Albrechta, mluvčího ostravského dopravního podniku, se v posledních letech udělala mnohá opatření pro zpřístupnění služeb nejen maminkám s dětskými kočárky. Byla třeba modernizována řada nástupišť, která jsou nově bezbariérově přístupná, širší a uzpůsobená pro optimální nástup do vozidel MHD.

„Také vozový park byl značně obměněn. Ze všech zhruba 650 vozidel je dnes již více než polovina trolejbusů, polovina autobusů a třetina tramvají nízkopodlažních, přičemž v nastoupeném trendu pořizování nízkopodlažních vozidel se bude pokračovat,“ slibuje Albrecht.

Kam mají rodiče vyrazit s dětmi ve volných chvílích? Ostrava nabízí celou řadu aktivit

Ostrava Po celý rok nabízejí ostravská kulturní zařízení program i pro nejmladší obyvatele města. V čase karnevalů a bálů se mohou přijít děti vyřádit do nejednoho z kulturních domů, center volného času či domů dětí a mládeže. Aktivní vzdělávací programy ale připravují i knihovny a pestrou programovou nabídkou se pyšní také známé a mezi dětmi velmi oblíbené Divadlo loutek.

Radana Zapletalová, ředitelka Kulturního centra v Ostravě Porubě, upozorňuje na nedělní akce pro rodiny, zejména s dětmi předškolního věku. Jsou pro ně připravena divadelní představení, maškarní bály a jiná zábavná dopoledne. „O představení je stále velký zájem, bývají vyprodaná, a proto je nutné zakoupit vstupenky v předprodeji. Další aktivitou pro malé děti jsou tvůrčí dílny. Materiál pro tvůrčí činnosti i vstup jsou pro návštěvníky zdarma. Navštěvují je děti ve věku od tří do 14 let. Také u nás působí dětská sekce Slezského souboru Heleny Salichové, kde se mohou lidovým tancům věnovat děti už od čtyř let,“ vyjmenovává Zapletalová.

Centra pro děti

Po celé Ostravě funguje hned několik desítek mateřských či rodinných center (MC Rodinka v Nové Vsi, RC Chaloupka v Moravské Ostravě, MC Krteček a RC Kaštánek v Porubě, RC Klubíčko v Bělském Lese atd.). Například mateřské centrum Smíšek nabízí cvičení rodičů s dětmi od dvou měsíců do čtyř let ve dvou svých hernách, z nichž jedna je v Hrabové a druhá na Dubině. „Každoročně naše cvičení pravidelně navštěvuje v průměru sto dvacet dětí,“ říká Iveta Ivanská z MC Smíšek.

Sportovní program

Co se týká sportu, ostravské kluby nabízejí celou řadu plaveckých, lyžařských nebo tanečních školiček, v nabídce je moderní baby aerobik a junior zumba nebo možnost výuky jízdy na koních.

Velmi přínosná jsou pro tělesný i sociální rozvoj našich dětí samozřejmě také veřejná dětská hřiště. „Politika města je po této stránce velmi aktivní,“ dosvědčuje vedoucí oddělení odboru školství, sportu a volnočasových aktivit Marta Szücsová. „Město dotuje všechny mateřské i základní školy, které si zažádají o finanční prostředky z důvodu renovace svých hřišť. Školy mají potom za povinnost zpřístupnit tato hřiště v odpoledních hodinách i veřejnosti,“ dodává Szücsová.

Oblíbená rodiči i dětmi jsou zejména dopravní hřiště, které jsou v Ostravě čtyři. Velmi navštěvovaný je i Dětský ráj v Komenského sadech, který nabízí spoustu herních atrakcí. V areálu hřiště je i budova s vnitřní hernou (zde se však již platí vstupné), občerstvením, WC a přebalovacím pultem. V Ostravě si na nedostatek lákadel pro děti skutečně nemůžeme stěžovat. Z těch dalších se dá vyjmenovat ještě alespoň zoo, Akvárium Ostrava a různé typy výstav na Černé louce nebo řada akcí pořádaných na Slezskoostravském hradě.

Veřejné herničky aneb I v mrazivé zimě se můžou děti bavit v teple

Co dělat, když venku stále přituhuje a děti už doma nemohou vydržet?

Máme pro vás několik tipů, kam si zajít posedět a poklábosit s kamarádkami, dát si něco dobrého na zub a přitom se nemuset ohlížet na to, kolik vaše ratolesti nadělají hluku.

Jsou totiž místa v Ostravě pro ně přímo stvořená, kde rozhodně nemusí způsobně sedět u stolu a držet pusu zavřenou na klíč. Ba právě naopak…

Centrum JUNGLE v Ostravě-Hrabůvce

V centru Jungle najdete příjemnou kavárnu, ve které si můžete pochutnat na francouzských palačinkách, ale i domácích buchtách, čerstvých koktejlích, kávě a zmrzlinových pohárech za přijatelné ceny. Pro nejmenší děti vám tady nakrájí třeba i chleba s máslem na ovečky. V herně je zbudované interiérové hřiště s trampolínou, „opičárnou“ síťové překážky ve třech patrech se skluzavkou, rozhlednou, bazénem s balonky a pavoučí sítí.

Vstupné: 58 korun za hodinu a dítě

JOJO park v Ostravě-Zábřehu

JOJO park je největší zábavní centrum pro děti v Moravskoslezském kraji. Najdete zde kavárnu s výbornou kávou a občerstvením, ve které můžete sledovat své děti v hernách díky nainstalovaným kamerám. Pro menší děti (do tří let) je zde vyhrazený herní prostor s měkkou podlahou, odrážedly, prolézačkami, balonkovým dezénem, mega kostkami a hračkami. Pro starší pak dvoupatrový konstrukční systém, skluzavky, houpadla, odrážedla, herní automaty, skákací hrad či šlapací káry.

Vstupné: děti do 1 roku zdarma, cena neomezeného vstupu pro děti nad 1 rok během týdne 120 korun, o víkendech 150 korun, dospělý a děti nad 13 let 30 korun

ČLOVÍČKOV v centru Ostravy v OC Laso

V centru Človíčkov najdete příjemné posezení s občerstvením pro rodiče a hernou pro děti zde je v nabídce autodráha, kuchyňka, skluzavky, houpačky, chacha-box, trampolína a spousta hraček pro nejmenší.

Vstupné: 39 korun za dítě

ČAJOVNA U ČAJOVÉHO SKŘÍTKA v Ostravě-Porubě

Tato bezbariérová čajovna nabízí maminkám příjemné posezení a dětem herní koutek s hračkami. Ideální doba pro návštěvu je mezi 15. a 18. hodinou, kdy v čajovně není příliš rušno. Kromě pravých čajů je v nabídce také spousta studených i teplých nečajových (bezkofeinových) nápojů ovocné čaje, rooibosy, honeybush, bylinkové čaje či džusy. Mezi kojícími a těhotnými maminkami je oblíbený „těhotenský“ Yogi čaj, v němž je černý čaj nahrazen rooibosem. K zakousnutí zde nabízejí palačinky, pity či kuskusy.

KLUB MARJÁNKA v Ostravě-Mariánských Horách

Jedná se o kavárnu- -cukrárnu s hernou pro děti (bez poplatku). V nabídce je lahodná káva, pro těhotné a kojící maminky bez kofeinu z kávy Caro, obložené chlebíčky a housky, Marlenka, koláčky. Je možné si zde uspořádat dětskou oslavu. V programové nabídce jsou ale i výtvarná dopoledne pro rodiče s dětmi, pořádají se zde burzy oblečení.

VENDULA RÁBOVÁ