Nyní si část vzácných mincí prohlédnou návštěvníci Muzea Blanenska. „V zachovalé keramické nádobě bylo 800 kusů moravských stříbrných denárů a dva kusy českých denárů. Jsou ve vynikajícím stavu. Dominantní zastoupení měly moravské ražby knížete a krále Vratislava II., dalších přemyslovských knížat i anonymní mince,“ uvedl na webu města Blanska Jiří Doležel z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně

Cenný nález zkoumá už kolik let. Z historického hlediska má podle něj nevyčíslitelnou hodnotu. „Jde o první neporušený nález z této doby. Má zásadní význam z hlediska poznání dějin moravského mincovnictví,“ poznamenal Doležel.

Nálezci pokladu se obrátili na Muzeum Blanenska, to však tehdy nemělo archeologa a mince předalo odborníkům do Brna. Jejich zkoumání, čištění a konzervování potrvá ještě dlouho. „Část ošetřených mincí vystavíme od poloviny října v prostorách muzea. Jedná se asi o osmdesát mincí a původní keramickou nádobu, ve které byly uloženy. Vše doplní 802 replik mincí. Návštěvníci si tak udělají představu u velikosti unikátního nálezu,“ informovala ředitelka muzea Pavlína Komínková.

Dodala, že originály mincí ve speciálních vitrínách postupně nahradí kopie. Kvůli výkyvům teplot a vlhkosti v prostorách muzea totiž hrozí poničení vzácných mincí. Kvůli tomu budou v expozici měřící přístroje a konzervátor muzea bude průběžně vyhodnocovat případné riziko poškození.

Muzeum Blanska souběžně také vystaví další staré mince, které začátkem roku našel na Blanensku amatérský hledač. Nález hned ohlásil pracovníkům muzea. Jednalo se asi o padesát stříbrných mincí. „Na místě nálezu jsme pak společně ještě dohledali další dvanáct mincí. Už jsou nakonzervované a zkoumali je odborníci. Měly pocházet ze 16. století. Je mezi nimi jeden pražský groš a další ražby,“ upřesnil archeolog Muzea Blanenska Marek Novák.