ZAUJALO NÁS

„Kdyby do Ostravy přijeli známí z ciziny, určitě bych je vzal na Novou radnici, Masarykovo náměstí a pak bychom se přes ulici Poštovní dostali do naší oblíbené hospůdky,“ popisuje dvaadvacetiletý student Jakub Freywald.

Podobné tipy lidé brzy najdou v nové mapě Ostravy, která je zaměřena především na mladé turisty. Bude obsahovat informace o levném ubytování, zajímavých památkách, městské hromadné dopravě, barech a zábavě.

„Mladí turisté mají jiné potřeby a zájmy, vyhledávají tedy jiné informace, než jaké jsou běžně k dispozici v informačních centrech,“ uvedla jedna z koordinátorek projektu, Soňa Frídlová. Dodala, že se nejedná o nějakou zanedbatelnou skupinu. Mladých cizinců, kteří do Ostravy přicestují, je totiž kolem dvaceti procent.

Mapa počítá s tím, že turisté nemají moc peněz, pohybují se po městě pěšky nebo hromadnou dopravou, chtějí poznat běžný život místních lidí a tradiční jídla a nápoje. Kapesní mapka však nebude jen pro cizince. Vyjde totiž v angličtině i češtině a své si v ní najdou určitě i návštěvníci ze všech koutů republiky.

Vytvořeno Ostravany

Zajímavá místa a tipy tvoří sami Ostravané. Na internetových stránkách useitostrava.blogspot.com může každý vyplnit jednoduchý formulář a doporučit místa, která by na nové mapě neměla chybět.

Nejoriginálnější nápady a popisky pak budou uveřejněny. Navíc budou mapy minimálně jednou do roka aktualizovány, aby byly informace aktuální.

„Chceme tak Ostravu více přiblížit lidem a hlavně cizincům. Mapa je totiž součástí mezinárodního projektu Use-it. To znamená, že bude k dispozici ve všech devatenácti městech Evropy, která taky mají své Use-it mapky pro turisty. Například v Bruselu, Varšavě, Oslu nebo Turíně,“ řekla Deníku Tereza Stanislavová z multižánrového centra Cooltour, které projekt realizuje.

Use-it mapa Ostravy bude zdarma k dostání od července ve všech informačních centrech a ke stažení na internetu.
Více o projektu Use-it najdete zde.

POSTŘEH JAKUBA MALCHÁRKA

Mapování pivnic a hladových oken

Od nástupu chytrých telefonů s GPS navigací a mobilního internetu považuji turistické mapy za relikvii. Díky moderní technologii se můžete téměř kdekoliv dostat k jakýmkoliv informacím. Navíc snažit se ve větrném počasí podívat do mapy, která má často rozměry stanové plachty, je o nervy.

Co však na internetu nenajdete, jsou tipy místních - různé rady a „vychytávky“. Proto mi přijde projekt Use-it map pro cizince nápaditý a užitečný.

Podílejí se na něm samotní obyvatelé města, kteří vědí o nejhezčích procházkách, oblíbených barech a hladových oknech s nejlepšími hamburgery. Jen aby nám kvůli tomu hordy turistů neobsadily oblíbené hospůdky a nevypily všechno pivo!

Ptali jsme se v ulicích: Kam byste v Ostravě vzali přátele, kteří město neznají?

Prokop Holuscha, 69 let, Ostrava:
Ostrava je město, které mám opravdu rád. Je to tady teď krásně opravené, za komunistů se s tím nic nedělalo. Nejraději mám okolí Fifejd, kde jsem se narodil.

Žaneta Tokařová, 22 let, Ostrava:
Mám přítele, který pochází z Varšavy, takže to, kam ho v Ostravě vzít, řeším docela často. Nejzajímavější jsou asi Nová radnice, zoologická zahrada a Landek park.

Dagmar Mayerová, 70 let, Ostrava:
Je tady určitě hodně hezkých míst. Určitě bych jim ukázala Slezskoostravský hrad a Novou radnici. Na pěknou procházku bychom mohli vyrazit do Komenského sadů.

Metod Najšel, 72 let, Ostrava:
Mně se tady líbí snad úplně všechno. Rád chodím na procházky do lesů v Porubě. Kamarády bych vzal na vyhlídku Nové radnice a do oblíbené hospůdky.

Klára Havelková, 16 let, Ostrava:
Je tady toho strašně moc, co lidem ukázat. Třeba Miniuni je zajímavé. Pak třeba radnice a muzeum na Masarykově náměstí. Jsou tady i dobrá divadla a samozřejmě Stodolní.

Ptala se: Lenka Molnárová
Snímky: Deník/Miroslav Kucej