V CHKO Beskydy a pohraničním slovenském území se podle Karolíny Šůlové z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky pohybuje přibližně dvanáct dospělých rysů. Vyplývá to z únorového mapování, do kterého se zapojilo sedm desítek dobrovolníků.

„V Javorníkách, převážně na slovenské straně, se vyskytuje vlčí smečka. V Moravskoslezských Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat. Na severu CHKO Beskydy pak stopy jednoho vlka,“ uvedla Šůlová.

Ilustrační foto.
Benzin je v Česku nejlevnější za poslední čtyři roky

Přítomnost medvědů nebyla potvrzena ani v CHKO Beskydy, ani v javornické části CHKO Kysuce. V posledních dvou letech se zde přitom pohybovali dva. Jeden v okolí Lysé hory, druhý na Valašsku.

„Neznamená to, že už zde medvědi nežijí. Je pravděpodobné, že se v zimě zdržovali v nepřístupných horských lokalitách,“ míní Šůlová.

Podle Dany Bartošové ze Správy CHKO Beskydy je potěšující, že rysi, vlci a medvědi dokážou žít i v tak přelidněných horách, jako jsou Beskydy.

"Pro zdejší horskou přírodu je jejich přítomnost zásadní. Proto je potřeba důsledně chránit jak jednotlivé šelmy, tak jejich životní prostředí. Neméně důležité je zabezpečit fungující migrační koridory, kterými putují do Beskyd z početnějších slovenských a polských populací," podotkla Bartošová.

Květinářství Bedřiška na Nádražní ulici má otevřeno denně.
PODÍVEJTE SE: Květinářství v Ostravě, radost pro lidi, těžké časy pro floristy

Rysi byli zjištěni na tradičních lokalitách jako je Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný, v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Beskyd Bílý Kříž - Malý Polom. Naopak v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd jako je Slavíč, Ropice, Javorový, Ostrý, Kozubová se stopy nenašly.

Kromě chráněných šelem a běžných druhů (jelen, srnec, zajíc, veverka, liška, kuny, jezevec atd.) byl zaznamenán výskyt dalších vzácných živočichů: vydra říční, tetřev hlušec, jeřábek lesní, puštík bělavý, krkavec velký, ledňáček říční. Na sousedním území CHKO Kysuce byl pozorován pár orlů skalních.