Reagovali tak na výsledky auditu hospodaření obvodu, který za období od loňského července do letošního června provedli magistrátní úředníci. Chyby, které našli, byly podle vedení města natolik závažné, že se rozhodli ktomuto kroku, který nemá vdějinách Ostravy obdobu. Od rozhodnutí je neodradily ani výsledky dalších kontrol auditorských firem, které závažnost chyb zmírňují a tvrdí, že je vedení obvodu schopno je napravit vlastními silami.

„Městský obvod opakovaně vykazoval závažné chyby v hospodaření, které nebyly odstraněny. Kdybychom tento nepořádek tolerovali nadále, město by se nám rozplizlo pod rukama. Až se obvod naučí hospodařit, vrátí se mu právo zpět,“ zdůvodnil primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD). Předpokládá, že by se mariánskohorská radnice mohla zbavit nucené správy ještě před skončením tohoto volebního období.

Znamená to, že veškeré rozhodování a odpovědnost za hospodaření v Mariánských Horách a Hulvákách nyní převezme samospráva Ostravy. Vedení obvodu bude pouze připravovat materiály a podklady pro jednání městské rady a zastupitelstva, nebude mít žádné rozhodovací pravomoci. Občané by podle náměstka primátora Lukáše Ženatého (ODS) změnu neměli na vlastní kůži pocítit.

Oponuje mu však místostarosta obvodu Jiří Boháč (KSČM), který celou záležitost považuje za politickou hru. Je přesvědčen o tom, že vládnoucí městská koalice, kterou tvoří politici z ČSSD a ODS, nemůže „překousnout“ fakt, že současná starostka Mariánských Hor a Hulvák a senátorka Liana Janáčková (Nezávislí) včervnu nahradila ve funkci Radomíra Michniaka zODS. „Proto byly ty audity tak důkladné. Připouštíme určité chyby, stále však tvrdíme, že nebyly tak závažné a že jsme schopni je napravit vlastními silami,“ tvrdí Boháč stím, že na stranické tahanice doplatí občané. „Bude déle trvat, než se vyřídí žádosti občanů, přibude administrativa. Lidé budou čekat namísto běžných čtrnácti dnů měsíc i déle. I nákup obyčejného toaletního papíru budou totiž řešit a schvalovat na Nové radnici,“ prohlásil Boháč.

Má zastání mezi svými spolustraníky. Na jednání ostravského zastupitelstva ho podpořil celý politický klub KSČM. Jeho šéf Josef Babka je přesvědčen o tom, že není správné takto paralyzovat obvod. „Navíc ten zásah není zcela adekvátní. Kurčitým chybám sice došlo, ale existují i další způsoby, jak situaci vMariánských Horách a Hulvákách napravit,“ míní Babka.