VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Mariánské náměstí v centru ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky má v sobě stále něco z doby, kdy se nazývalo Marxovo, a navíc neplní základní funkci – místa pro shromažďování obyvatel a konání trhů.   

8.5.2018 1
SDÍLEJ:

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

Radnice to hodlá napravit a připravuje zde velkou proměnu, jež by měla odstartovat co nejdříve.

A ve hře je také přestěhování celého úřadu do nové budovy, kterou mají v úmyslu představitelé obvodu vybudovat na volné ploše, kde v minulosti stával hostinec U Koule. Tomuto záměru však zatím chybí souhlas města…

Protivajglovou kampaň doplňuje protihovínková

Uklízejte po svých pejscích! Chceme čisté ulice! Tyto slova spolu s kresbou právě si ulevivšího jezevčíka a boty šlapající do hromádky toho, co po něm zůstalo, jsou v Mariánských Horách a Hulvákách nově na lavičkách, plakátech, ale i billboardech. Podepsána: Vaše radnice.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna.

Po kampani proti odhazování nedopalků cigaret doplněné instalací řady veřejných popelníků se jedná o další apel na občany – ať sbírají výkaly po svých psech.

SERIÁL DENÍKU:JAK SE ŽIJE…

…V MARIÁNSKÝCH HORÁCH

Oživení, kašna… a trhy

Nejraději ještě do konce podzimu – aby se stihly v novém vánoční trhy – chce mariánskohorsko-hulvácká radnice oživit své centrální náměstí.

„Rekonstrukce bude spočívat ve vydláždění velké plochy tak, aby vznikl prostor ke shromažďování, případně pro všemožné akce včetně trhů, kulturních akcí. Rozšíříme zeleň, budou osazeny nové dřeviny včetně vánočního stromu a dominantním prvkem se stane kašna s tryskama, která oživí celou zdejší atmosféru,“ uvádí starostka Liana Janáčková.

Objevit se mají též lepší lavičky a jiný mobiliář, náměstí dostane ozvučení a samozřejmě i bezpečnostní kamerový systém.

Trable s nepřizpůsobivými

Činžáky v místě zvaném Červený kříž sice nejdou z Mariánského náměstí vidět (jsou o pár bloků jižněji směrem na Vítkovice), zato jejich obyvatelé ano.

„Vyskytují se mezi nimi problémoví občané,“ říká místostarosta obvodu Patrik Hujdus a upozorňuje, že právě z tohoto důvodu jeden z domů v uvedené lokalitě předělali na stanici strážníků.

S nepřizpůsobivými se na centrálním náměstí potkávali ti slušní i v parku za bývalým kinem Slávia, pak tržnicí Hodoňanka a dnešní prodejnou sítě Hruška. „Problémy tam byly tak velké, že jsme museli odstranit nejen altánek, lavičky, ale také vybudované jezírko,“ upřesňují z radnice.

Hlavní park na Mariánském náměstí byl podle Patrika Hujduse ostatně prvním místem v Ostravě, kde zakázali požívání alkoholu na veřejnosti!

Rodák a pan domácí: Mariánské náměstí je jedno z „nej-“ v Ostravě

Na fotografii Petr Becher a v pozadí jeho dům.

Petr Becher (na snímku výše) vlastní rohový dům na křižovatce, kudy denně do centra města a zpět cestuje na 200 tisíc lidí. Nájemníkům dává slevu, protože se okolí při odbočování tramvají jedoucích více než pětikilometrovou rychlostí (aby stihly zelenou) otřásá.

„Narodil jsem se v Mariánských Horách a celou dobu tu bydlím. Naše náměstí je jedno z nejpěknějších a také nejvýhodněji situovaných v Ostravě. V okolí máme nižší zástavbu či vilky, takže klidnější lokalita. Ani nemám problém zaparkovat. Zároveň je však jen pár stanic tramvají od centra, kde to přece jen více žije,“ uvádí Becher.

Panem domácím se stal v 90. letech minulého století, kdy zakoupil dům č. 201.

„Tenkrát byl obývaný a řádně zdevastovaný romskými spoluobčany. Jenom ze sklepa jsem při rekonstrukci nechal odvézt dvě nákladní auta smetí,“ podotýká s tím, že nynější nájemníky má stálé a slušné. V přízemí zůstalo knihkupectví, spořitelnu nahradilo květinářství.

„Všechno je v okolí po ruce. Člověk tedy nemusí za nákupy nikam daleko. A supermarket za domem to jen doplnil,“ pokračuje Becher, oceňující též nedávné přestěhování pošty na náměstí naproti jeho objektu.

Naopak, teď už poloprázdné telekomunikační „monstrum“ přes cestu mu zde vadí snad nejvíce. A zřejmě nezmizí, obsahuje klíčové uzly.

„Samotné náměstí také neplní svůj hlavní účel. Shromažďovat ani pořádat trhy tu není kde. Přitom snad do války tady místo parčíku býval vydlážděný prostor, za první republiky zde prý nadšeně vítali prezidenta Masaryka,“ podotýká rodák a patriot. Ten se také coby zdejší komunální politik zasazuje o proměnu Mariánského náměstí k lepšímu.

Vnímá bohužel i častější výskyt méně přizpůsobivých sousedů – a to z kolonie Červený kříž. „Po páté hodině odpoledne, když zavřou obchody, úřady a kanceláře, tady pomalu nikdo jiný nekorzuje,“ líčí Becher.

Věří, že zřízení nové služebny městské policie a neustálá přítomnost strážníků pomůžou k tomu, aby se bezpečnostní potíže vyřešily.

Dvakrát totéž nikdy nevytvoří

V kreativním království sídlí ve východní části hlavního mariánskohorského náměstí Tereza s Markétou. Výtvarné centrum Stojan Ostrava je podle nich místo, kde nevznikne dvakrát žádná věc ve stejné podobě!

„Čeští lidé jsou tvořiví! Proč je v tom nepodpořit?“ uvádějí s tím, že místo dovážení levného zboží z asijských zemí samy dělají a i své klienty nechávají dělat jedinečné originály. Minimálně jedenkrát do měsíce je kreativní workshop, jako materiál slouží hlavně korálky, látky. Mají ale i keramický koutek.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii  obchod Korálky.

„Možná se budete divit, ale toto tvoření je ovlivňováno i aktuálními trendy a módou. Momentálně nejvíce letí textil, barvení, stříkání na trička a turecká technika malby na vodní hladinu – ebru,“ vysvětlují Tereza s Markétou.

Pánů do krámku na Mariánském náměstí s vlastnoručním nápisem Korálky nad vstupem, pravda, příliš mnoho nechodí. „Nejčastější klientky jsou ženy ve středním věku.
A pokud se do takového tvoření pustí děti, mají většinou samy také kreativnější rodiče,“ dodávají dámy z výtvarného centra.

PŘEDSTAVUJEME PODNIKY Z OSTRAVY-MARIÁNSKÝCH HOR

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii Čertovka.

• Čertovka. Tento podnik sídlí sice už mimo náměstí (nedaleko od Hodoňanky v zástavbě), ale její název odkazuje na dřívější jméno dnešních Mariánských Hor – Čertova Lhotka – jež vadilo zbožným tak, že prosadili změnu. Restaurace odkazující na pekelníky má v nabídce každopádně i příhodné speciality: Čertí mls, Barnabášova česnekačka, Pekelná sebranka, Ohnivá vepřová kotleta, Flákota z Čertova mlýna…

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii restaurace Dělnický dům

• Dělnický dům. Traduje se, že první mariánskohorský hostinec. Je v rohovém domě v křižovatce ulic Pražákovy a Čelakovského a jeho provozovatel Simon Franek upozorňuje především na oblibu tankového čepovaného ostravského piva. Neopomene zmínit ani tradiční českou kuchyni (gulášek, vepřo-knedlo-zelo). Sedí se jak u výčepu, tak ve stylově vyzdobené větší místnosti a venku. Uvnitř je mimochodem i sál, kde pamětníci zažili nejednu kulturní akci.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fofografii Hodoňanka.

• Hodoňanka. Tu si dříve narození lidé pamatují nejprve jako kino Slavia. Po pádu komunistické totality ale dostalo před promítáním přednost obchodování. Sál, předsálí, ba i balkony se proměnily na jednu velkou tržnici. Z té do dnešních dnů zůstává prakticky už jen krámek zámečníka s opravdu širokou nabídkou sortimentu včetně sebeobranných prostředků (ta přetrvává také z 90. let). Místo kina a tržnice nyní uvnitř nejvíce prostoru zabírá supermarket Hruška.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii Restaurace A cafe.

• A Café. Relativní novinka, ale za necelé dva roky provozu slušně zavedená. Kavárnu s bistrem provozuje Radim Dvořáček ze staré ostravské pohostinské rodiny. Nejvíce jsou zde v oblibě snídaně a brunche. Konkrétně pak Vejce Benedikt a Club Sandwich. Moderní vzdušný podnik s převážně mladší klientelou. Vedle působí šikovní kadeřníci.

Autor: Radek Luksza

8.5.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní - ekonom/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vřesinská 128/40, Ostrava - Poruba, Kontakt e-mailem: jsjr@jsokna.cz, , Požadována praxe s podvojným účetnictvím pro s.r.o, ekonomické myšlení. Účetní bude mít na starosti několik firem a hlídat jejich povinnosti, nejedná se o pouhou fakturační práci, ale o komplexní ekonomickou činnost! Zaučíme. Práce je vykonávána v programu POHODA., , Zaměstnanecké výhody: telefon, notebook, stravenky., , Nástup IHNED !. Pracoviště: Js okna s.r.o., Vřesinská, č.p. 128, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jiří Svoboda, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Práce ve výškách - bez zdravotního omezení., Možno i po rekvalifikaci., , Nástupní mzda: 120,- Kč/hod. + prémie., , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce obkaladač, zedník/ce sádrokartonář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Moravskoslezský kraj, Kontakt: telefonicky 8:00 - 15:00 hod. na 776 622 229 , e-mailem: beilova@profium.cz nebo osobně po telefonické domluvě, , Požadujeme: , - vyučení v oboru zedník (v případě odbornosti získané praxí není výuční list podmínkou), - zdravotní způsobilost, - spolehlivost , - bydliště v Ostravě a blízkém okolí, - řidičský průkaz skupiny B výhodou, , Náplň práce: zednické, obkladačské a sádrokartonářské práce, součinnost týkající se chodu stavby.. Pracoviště: Profium stavební s. r. o., Sokolovská, č.p. 1332, 708 00 Ostrava 8. Informace: Michal Beil, +420 776 622 229.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 13 500 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce, zámečník/ce pomocné práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava-Mar. Hory U koupaliště 1570/10, Kontakt: pan Machů Jozes, Ing., telefonicky 736 604 603, e-mailem: jokrma@seznam.cz, , Provádění čistění výpalků, jejich kompletace, broušení, vrtání povrchová úprava. Pracoviště: Jokrma s.r.o. mar.hory a hulváky, U Koupaliště, č.p. 1570, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jozef Machů, +420 736 604 603.


Ilustrační foto

Muže v Šenově vážně zranila vrtule rogala

Letošní burčák si trochu pospíšil.

Letos si burčák trochu pospíšil. V Ostravě už je k mání několik dní

Během pár minut srazily vlaky v kraji dva muže. Jeden na místě zemřel

V rozmezí pouhých tří minut vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji v sobotu 18. srpna ke dvěma případům sražených osob vlakem. K první události došlo dvanáct minut před desátou hodinou večer ve Frýdku-Místku, ke druhé o chvíli později ve Studénce.

Přechod smrti v Porubě zruší, aby se už neumíralo

Radní pro dopravu: Jednoduché, okamžité řešení! Starosta obvodu: Hurá akce a zvýšení rizika! Místní obyvatelé: Trest pro chodce, výhra pirátů silnic!

Policisté hledají svědky střelby v centru Ostravy

Ostravští policisté zadrželi muže, který v opilosti střílel v ulicích města z plynové pistole. Nyní hledají svědky události.

Vzpomínky pamětníka: S ubrusem na koštěti šli horníci vyjednávat s vojáky

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak „bratrskou pomocí“ zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT