VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Mariánské náměstí v centru ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky má v sobě stále něco z doby, kdy se nazývalo Marxovo, a navíc neplní základní funkci – místa pro shromažďování obyvatel a konání trhů.   

8.5.2018 1
SDÍLEJ:

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

Radnice to hodlá napravit a připravuje zde velkou proměnu, jež by měla odstartovat co nejdříve.

A ve hře je také přestěhování celého úřadu do nové budovy, kterou mají v úmyslu představitelé obvodu vybudovat na volné ploše, kde v minulosti stával hostinec U Koule. Tomuto záměru však zatím chybí souhlas města…

Protivajglovou kampaň doplňuje protihovínková

Uklízejte po svých pejscích! Chceme čisté ulice! Tyto slova spolu s kresbou právě si ulevivšího jezevčíka a boty šlapající do hromádky toho, co po něm zůstalo, jsou v Mariánských Horách a Hulvákách nově na lavičkách, plakátech, ale i billboardech. Podepsána: Vaše radnice.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna.

Po kampani proti odhazování nedopalků cigaret doplněné instalací řady veřejných popelníků se jedná o další apel na občany – ať sbírají výkaly po svých psech.

SERIÁL DENÍKU:JAK SE ŽIJE…

…V MARIÁNSKÝCH HORÁCH

Oživení, kašna… a trhy

Nejraději ještě do konce podzimu – aby se stihly v novém vánoční trhy – chce mariánskohorsko-hulvácká radnice oživit své centrální náměstí.

„Rekonstrukce bude spočívat ve vydláždění velké plochy tak, aby vznikl prostor ke shromažďování, případně pro všemožné akce včetně trhů, kulturních akcí. Rozšíříme zeleň, budou osazeny nové dřeviny včetně vánočního stromu a dominantním prvkem se stane kašna s tryskama, která oživí celou zdejší atmosféru,“ uvádí starostka Liana Janáčková.

Objevit se mají též lepší lavičky a jiný mobiliář, náměstí dostane ozvučení a samozřejmě i bezpečnostní kamerový systém.

Trable s nepřizpůsobivými

Činžáky v místě zvaném Červený kříž sice nejdou z Mariánského náměstí vidět (jsou o pár bloků jižněji směrem na Vítkovice), zato jejich obyvatelé ano.

„Vyskytují se mezi nimi problémoví občané,“ říká místostarosta obvodu Patrik Hujdus a upozorňuje, že právě z tohoto důvodu jeden z domů v uvedené lokalitě předělali na stanici strážníků.

S nepřizpůsobivými se na centrálním náměstí potkávali ti slušní i v parku za bývalým kinem Slávia, pak tržnicí Hodoňanka a dnešní prodejnou sítě Hruška. „Problémy tam byly tak velké, že jsme museli odstranit nejen altánek, lavičky, ale také vybudované jezírko,“ upřesňují z radnice.

Hlavní park na Mariánském náměstí byl podle Patrika Hujduse ostatně prvním místem v Ostravě, kde zakázali požívání alkoholu na veřejnosti!

Rodák a pan domácí: Mariánské náměstí je jedno z „nej-“ v Ostravě

Na fotografii Petr Becher a v pozadí jeho dům.

Petr Becher (na snímku výše) vlastní rohový dům na křižovatce, kudy denně do centra města a zpět cestuje na 200 tisíc lidí. Nájemníkům dává slevu, protože se okolí při odbočování tramvají jedoucích více než pětikilometrovou rychlostí (aby stihly zelenou) otřásá.

„Narodil jsem se v Mariánských Horách a celou dobu tu bydlím. Naše náměstí je jedno z nejpěknějších a také nejvýhodněji situovaných v Ostravě. V okolí máme nižší zástavbu či vilky, takže klidnější lokalita. Ani nemám problém zaparkovat. Zároveň je však jen pár stanic tramvají od centra, kde to přece jen více žije,“ uvádí Becher.

Panem domácím se stal v 90. letech minulého století, kdy zakoupil dům č. 201.

„Tenkrát byl obývaný a řádně zdevastovaný romskými spoluobčany. Jenom ze sklepa jsem při rekonstrukci nechal odvézt dvě nákladní auta smetí,“ podotýká s tím, že nynější nájemníky má stálé a slušné. V přízemí zůstalo knihkupectví, spořitelnu nahradilo květinářství.

„Všechno je v okolí po ruce. Člověk tedy nemusí za nákupy nikam daleko. A supermarket za domem to jen doplnil,“ pokračuje Becher, oceňující též nedávné přestěhování pošty na náměstí naproti jeho objektu.

Naopak, teď už poloprázdné telekomunikační „monstrum“ přes cestu mu zde vadí snad nejvíce. A zřejmě nezmizí, obsahuje klíčové uzly.

„Samotné náměstí také neplní svůj hlavní účel. Shromažďovat ani pořádat trhy tu není kde. Přitom snad do války tady místo parčíku býval vydlážděný prostor, za první republiky zde prý nadšeně vítali prezidenta Masaryka,“ podotýká rodák a patriot. Ten se také coby zdejší komunální politik zasazuje o proměnu Mariánského náměstí k lepšímu.

Vnímá bohužel i častější výskyt méně přizpůsobivých sousedů – a to z kolonie Červený kříž. „Po páté hodině odpoledne, když zavřou obchody, úřady a kanceláře, tady pomalu nikdo jiný nekorzuje,“ líčí Becher.

Věří, že zřízení nové služebny městské policie a neustálá přítomnost strážníků pomůžou k tomu, aby se bezpečnostní potíže vyřešily.

Dvakrát totéž nikdy nevytvoří

V kreativním království sídlí ve východní části hlavního mariánskohorského náměstí Tereza s Markétou. Výtvarné centrum Stojan Ostrava je podle nich místo, kde nevznikne dvakrát žádná věc ve stejné podobě!

„Čeští lidé jsou tvořiví! Proč je v tom nepodpořit?“ uvádějí s tím, že místo dovážení levného zboží z asijských zemí samy dělají a i své klienty nechávají dělat jedinečné originály. Minimálně jedenkrát do měsíce je kreativní workshop, jako materiál slouží hlavně korálky, látky. Mají ale i keramický koutek.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii  obchod Korálky.

„Možná se budete divit, ale toto tvoření je ovlivňováno i aktuálními trendy a módou. Momentálně nejvíce letí textil, barvení, stříkání na trička a turecká technika malby na vodní hladinu – ebru,“ vysvětlují Tereza s Markétou.

Pánů do krámku na Mariánském náměstí s vlastnoručním nápisem Korálky nad vstupem, pravda, příliš mnoho nechodí. „Nejčastější klientky jsou ženy ve středním věku.
A pokud se do takového tvoření pustí děti, mají většinou samy také kreativnější rodiče,“ dodávají dámy z výtvarného centra.

PŘEDSTAVUJEME PODNIKY Z OSTRAVY-MARIÁNSKÝCH HOR

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii Čertovka.

• Čertovka. Tento podnik sídlí sice už mimo náměstí (nedaleko od Hodoňanky v zástavbě), ale její název odkazuje na dřívější jméno dnešních Mariánských Hor – Čertova Lhotka – jež vadilo zbožným tak, že prosadili změnu. Restaurace odkazující na pekelníky má v nabídce každopádně i příhodné speciality: Čertí mls, Barnabášova česnekačka, Pekelná sebranka, Ohnivá vepřová kotleta, Flákota z Čertova mlýna…

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii restaurace Dělnický dům

• Dělnický dům. Traduje se, že první mariánskohorský hostinec. Je v rohovém domě v křižovatce ulic Pražákovy a Čelakovského a jeho provozovatel Simon Franek upozorňuje především na oblibu tankového čepovaného ostravského piva. Neopomene zmínit ani tradiční českou kuchyni (gulášek, vepřo-knedlo-zelo). Sedí se jak u výčepu, tak ve stylově vyzdobené větší místnosti a venku. Uvnitř je mimochodem i sál, kde pamětníci zažili nejednu kulturní akci.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fofografii Hodoňanka.

• Hodoňanka. Tu si dříve narození lidé pamatují nejprve jako kino Slavia. Po pádu komunistické totality ale dostalo před promítáním přednost obchodování. Sál, předsálí, ba i balkony se proměnily na jednu velkou tržnici. Z té do dnešních dnů zůstává prakticky už jen krámek zámečníka s opravdu širokou nabídkou sortimentu včetně sebeobranných prostředků (ta přetrvává také z 90. let). Místo kina a tržnice nyní uvnitř nejvíce prostoru zabírá supermarket Hruška.

Snímek k článku Mariánské náměstí, centrum někdejší Čertovy Lhotky, čeká velká proměna - na fotografii Restaurace A cafe.

• A Café. Relativní novinka, ale za necelé dva roky provozu slušně zavedená. Kavárnu s bistrem provozuje Radim Dvořáček ze staré ostravské pohostinské rodiny. Nejvíce jsou zde v oblibě snídaně a brunche. Konkrétně pak Vejce Benedikt a Club Sandwich. Moderní vzdušný podnik s převážně mladší klientelou. Vedle působí šikovní kadeřníci.

Autor: Radek Luksza

8.5.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 22 000 Kč

Vrtači a příbuzní pracovníci Pomocník/ce vrtače. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Gebauerova 478/20, Ostrava Přívoz, , Kontakt: tel. 7-15 hod na č. 602 793 132, emailem zikosanace@seznam.cz nebo osobně po tel. domluvě v sídle spoelčnosti, , Výhoda: ŘP sk. B, strojní průkaz, , Pomocné práce vrtače u vrtacích strojů, vrty délky cca 10 m, průměr vrtu od 51 mm - 800 mm, práce na stavbách po celé ČR (SK), Životopisy prosím zasílejte na e-mail: zikosanace@seznam.cz, , Bonusy: stravenky, půlroční a roční odměny, v případě práce mimo Moravskoslezský kraj příplatky.. Pracoviště: Ziko sanace, s.r.o., Gebauerova, č.p. 478, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jaroslav Černický, +420 596 112 335.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 110 Kč

Stavební instalatéři Stavební instalatér/ka pro vodovody a kanalizace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Profesní životopisy zasílejte na : plastmont@centrum.cz , kurz svařování plastů výhodou, ŘP sk. B, praxe v oboru výhodou.. Pracoviště: Plastmont inženýrské sítě s. r. o., polanka, Příměstská, č.p. 776, 725 25 Ostrava 25. Informace: Tomáš Wrona, +420 602 718 351.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Dr. Martínka 1295/2b, Ostrava - Hrabůvka, Kontakt: telefonicky v pracovní dny 8:00 - 15:00 hod. p. Vrtělka nebo osobně po předchozí telefonické domluvě., , Požadujeme: svářečský průkaz zk. 135 nebo EN 135, popř. jiné (111,141 apod.), svařování dle typu zakázky a zkušeností (plechy, konstrukce).. Pracoviště: Helio-hem s.r.o., ostrava - hrabůvka, Dr. Martínka, č.p. 1295, 700 30 Ostrava 30. Informace: Vrtělka, +420 608 060 777.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Restaurace Nová Jízdárna, K Průplavu 729/12, Ostrava-Stará Bělá, , Kontakt: info@celix.cz, , Požadujeme: , - vyučení/SS , - vhodné i pro absolventy, - dobrý zdravotní stav, - spolehlivost, loajalita, komunikativnost, odpovědnost, - flexibilní, aktivní a příjemné vystupování, , Směny : krátký a dlouhý týden. Pracoviště: Celix spol. s r.o., K Průplavu, č.p. 729, 724 00 Ostrava 24. Informace: Lucie Holušová, +420 595 783 776,731 505 620.


Skvělou automobilovou podívanou navštívili i hokejisté Vítkovic Rostislav Olesz a Roman Szturc.

Za volant a na plný plyn! Hokejisté Olesz a Szturc byli hvězdami srazu driftařů

Kanadský útočník Samson Mahbod během prvního dne v extraligových Vítkovicích.

Mahbod zůstává ve Vítkovicích, „snad bude zase platný,“ řekl kouč Petr

Místo drahého kočárku byla v balíku jen bota

Další případy, kdy si lidé na internetu objednali zboží, avšak po zaplacení je nedostali, případně převzali bezcenné věci, vyšetřuje ostravská policie.

Začal soud s exradními Ostravy-Jihu, kteří rozhodovali o zeleni

/FOTOGALERIE/ Podle žaloby představitelé ostravského obvodu v roce 2007 odhlasovali nevýhodnou smlouvu na údržbu zeleně. Městskou kasu tak údajně připravili o pětapadesát milionů korun

Poruba má svou Radegastovnu

Tři členové rodiny, tři hospody – tak to chodí u Schulzů z Ostravy. Staronovým podnikem, kde jako provozní působí dcera Ivona, se tento týden stala Radegastovna Aura u staré polikliniky v Porubě.

Brankář Baníku Laštůvka po návratu domů: Něco jsem si vyslechl

Moc práce neměl. Zkušený gólman ostravského Baníku Jan Laštůvka si se svým týmem připsal na karvinské půdě bodík do záchranářského plánu. Teď už stačí „jen“ porazit Brno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT