Dočtete se také v sobotním tištěném vydání Deníku.

Ostrava je letos městem sportu, co to pro ni znamená?

Titul Evropské město sportu je oceněním pro celé město. Máme úžasnou historii světových závodů, které se v našem městě konají, jako je například atletická Zlatá tretra, tenisový Davis Cup a Fed Cup, případně různá mistrovství světa či Evropy. V každém z významných sportovních odvětví máme nějaké mužstvo v nejvyšší soutěži, disponujeme kvalitními organizátory a máme jedny z nejlepších diváků v České republice. Můžeme říci, že sport je jednou z výkladních skříní města Ostravy. Co se týče akcí velký rozruch vzbudil curling, osobně se těším na vyzkoušení střelby z luku, zajímavý projekt se připravuje s festivalem Colours of Ostrava - více na webových stránkách projektu www.ostravamestosportu.cz.

Jak se město staví k nedávným událostem na Bazalech? Jaké máte další plány s Bazaly?

Nedávné události při zápase se Spartou byly nešťastné jak pro klub, tak pro město. Není možné aby několik desítek chuligánů ohrožovalo bezpečnost ostatních fanoušků. Ve finále na to pak doplácí jak klub, který dostává pokuty, tak město, kterému byl zničen majetek. Vážně také hrozí, že bude uzavřen stadion pro diváky, což by určitě pocítili i všichni slušní fanoušci. Město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, aby za konkrétní prohřešky byli potrestáni konkrétní viníci. Naopak společně s klubem jsme připravili akci Fandím slušně, díky které mohou fanoušci ukázat, že jim jde o fotbal a záchranu klubu, nikoliv o bitky na stadionech. Co se týče Bazalů, rádi bychom zde, po přestěhování prvního mužstva na nově zrekonstruovaný městský stadion ve Vítkovicích, vybudovali tréninkové centrum pro mládež, které citelně chybí. V současné době jsme pro tento záměr zadali studii.

Jak to, že například Plzeň je tak úspěšná ve všem například sport fotbal a hokej, je město kultury a třikrát větší Ostrava je všem pro smích a ostudu? Není to tím, že tam jsou schopnější politici?

Je pravda, že Plzeň je momentálně úspěšnější ve fotbale a v hokeji, na druhé straně je Ostrava úspěšnější v jiných sportech, jako je například florbal (kde máme podruhé v řadě mužský i ženský celek Vítkovic v superfinále), volejbal (kde jsme loni hráli Ligu mistrů) či basketbal a mnoho dalších sportů. Získali jsme titul Evropského města sportu, příští rok se v ČEz Aréně opět uskuteční mistrovství světa v hokeji, pravidelně se v Ostravě hrají zápasy Davis Cupu či Fed Cupu. Takové akce Plzeň nemá. Jak to dopadne s městem kultury, teprve uvidíme.

Když naše město převzalo titul evropského města sportu a následně rozpoutalo kampaň s mottem Rozhýbejme lidi, zaradovala jsem se, že se Ostravané dočkají takových akcích, kdy například bude jeden den na plovárně, v posilovně, v tenisové hale… vstupné zdarma, ale zatím nic. Chybí mi prostě akce pro veřejnost, které by přitáhly jejich pozornost zpátky ke sportu. Curling je sice super, ale 1600 Kč za hodinu hraní je pro průměrného Ostravana celkem dost.

Drtivá většina akcí, které město podpořilo, nevybírá žádné vstupné. Curling je určitou výjimkou vzhledem k vysokým nákladům na jeho provoz. Podobně jako v předchozí otázce bych vás odkázal na webové stránky k projektu - www.ostravamestosportu.cz

Na kolik vyšla výroba triček "Fandím slušně", které budou v sobotu distribuovány na Bazalech? Vždyť to musí být neuvěřitelný dumping, aby ty trička byly prodávány za 20 Kč

Akce s tričky Fandím slušně slouží k tomu, abychom společně s klubem a hráči demonstrovali, že stojíme o slušné fanoušky, kterým jde o fotbal a Baník. Náklady na jedno tričko při velkých sériích jsou v řádech deseti korun a celkové náklady jsou rozhodně menší, než případné škody z řádění chuligánů. Vážně hrozí uzavření stadionu pro diváky, což znamená, že ekonomické škody ze ztráty příjmů ze vstupného, reklamy a případné náklady na posílení bezpečnosti jsou mnohonásobně vyšší. Náklady na trička hradí klub a výtěžek půjde právě na posílení bezpečnosti.

Jak to vypadá s dostavbou městského stadionu ve Vítkovicích?

Druhá etapa dostavby začne v polovině dubna letošního roku. Začneme opravami uvnitř stávající západní tribuny, po letošní Tretře začne výstavba severního a jižního oblouku. Stadion by měl být již funkční do dalšího termínu Tretry (červen 2015), finální dokončení by mělo být v září 2015. Stadion by měl být připraven pro první ligu na jarní část sezony 2014/2015.

Nelíbí se mi, že dobří atleti odcházejí z Ostravy, protože tady nemají zázemí. Budete to nějak řešit? Podpoříte je, aby zůstali?

Pro naše sportovní (nejen atletické) naděje má město připraveno několik podpůrných aktivit. Za prvé je to již několik let skvěle fungující CISO - Centrum individuálních sportů Ostrava, které se cíleně věnuje rozvíjení talentu mladých sportovců. Za druhé je v současné době v běhu projekt kryté atletické haly, která poskytne špičkové tréninkové podmínky nejen atletům. Společně s halou by mělo vzniknout detašované pracoviště jednoho z resortních sportovních center, což s sebou přináší státem placené trenéry a fyzioterapeuty. Tím bychom měli docílit špičkových sportovních podmínek srovnatelných s Prahou a zamezit tomu, aby naši talentovaní sportovci odcházeli do Prahy.

Pojedete se podívat v neděli na SUPERFINÁLE do Prahy, kde hrají florbalisté i florbalistky Vítkovic?

Určitě pojedu. Našim florbalistkám i florbalistům budu držet palce osobně. Moc si přeji, abychom přivezli aspoň jeden titul.