Masopustní období nastává každý rok vždy po svátku Tří králů, tedy po 6. lednu. Trvá pak do Popeleční středy, což je datum odvislé od každoročních Velikonoc. Ta letos připadá na 2. března, takzvané masopustní úterý tak nastane od den dříve. Kdysi dávno to také bylo období, kdy se lidé mohli opravdu v klidu veselit a využít tak odbu, než jim na plno začnou práce na polích.

Masopustní průvody a akce patří k tradicím také ve městech a obcích v Moravskoslezském kraji. Někde jde o tradice dlouhé, jinde o pokusy přinést je nově a zpestřit tak nabídku místních společenských akcí. A jak tomu bude letos?

Kam tento víkend?

Svátek plný bujarého veselí, zábavy a hodování oživí už v sobotu od 19. února od 8 hodin místecké náměstí Svobody ve Frýdku-Místku, kdy startuje prodej tradičních farmářských, zabijačkových a dalších produktů, od 9.00 pak začne i zábavný program - masopustní průvod, vyprávění řezníka Krkovičky, kejklíři, pohádky, kapela, soutěže a hry.

Masopustní veselí ve Frýdku-Místku:

Fotogalerie: Masopustní jarmark ve Frýdku-Místku

Průvod maškar a k tomu neodmyslitelné veselí propukne v celém městě Štramberku. Oslavy masopustu zahájí ve 13 hodin průvod, pamflety, taškařicí a veselicí. Na náměstí pak bude čekat masopustní jarmark, o muziku se postará kapela Příkop a v 16 hodin vše ukončí pochování basy.

Takto slaví masopust města a obce na Novojičínsku:

Fotogalerie: Oslavy masopustu na Novojičínsku, ohlédnutí

Masopustní průvod v Ryžovišti na Bruntálsku

V Ryžovišti hluboce zakořenily masopustní obřady. Pořádají zde masopustní průvody přes padesát let bez jediné přestávky. Nevynechali masopust dokonce ani v době covidové. V sobotu 19. února v 9 hodin vyjde masopustní průvod od Multifunkčního domu. Ulicemi Ryžoviště budou veselé masky procházet za respektování starobylých zvyklostí i covidových opatření.

"Spoluobčany žádáme, pokud nemáte zájem, abychom u vás zvonili z důvodů covidu, uvažte prosím na kliku barevnou mašli," vyzvali organizátoři obyvatele Ryžoviště. Průvod půjde od domu k domu a zapojit se může každý, kdo má chuť Masopust podpořit. Na konci čeká všechny velká hostina. Od 16 hodin na koledování naváže dětská diskotéka.

Masopust v Ryžovišti:

Fotogalerie: Rýžoviště - masopust

Další masopusty v kraji

Poměrně novou tradicí jsou například masopusty v Orlové. Ten letošní má být čtvrtý a koná se v pátek 25. února, více informací zde. Ve stejný den se koná Masopustní jarmark v Bohumíně, vše potřebné najdete tady. Tradiční masopusty se konají na Mírovém náměstí v Hlučíně na Opavsku. Letos to bude v sobotu 26. února, více infromací zde.

Loňské oslavy masopustu v Hlučíně:

Fotogalerie: Masopust Hlučín

Oblíbené jsou masopusty na Slezskoostravském hradě v Ostravě. Letos se zde veselí s mnoha atrakcemi a jídlem koná v nedělí 27. února, zde najdete více informací.

Masopust Ostrava 2022. Tak se jmenuje akce, která proběhne v úterý 1. března na Masarykově náměstí, další informace v tomto odkazu.

Ohlédnutí obrazem

V předchozích letech tyto rozverné akcičky, kde nechybí veselé masky, čtverácká nálada, tanečky i popíjení obveselujícího alkoholu, zaznamenávali také fotografové Deníku v éře předcovidové. Než tedy nastanou masopustní průvody letos, nahlédněte do masopustních veselic let minulých v našem kraji:

Oslavy masopustu na Karvinsku:

Fotogalerie: Oslavy masopustu na Karvinsku

Oslavy masopustu v Opavě:

Fotogalerie: Masopust 2019 v Opavě na Horním náměstí

Oslavy masopustu v Krnově:

Fotogalerie: Masopust v Krnově

Oslavy masopustu v Ostravě:

Fotogalerie: Masopust v Ostravě