VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte psa? Potřebujete čip! Zaplatit si ho musíte sami

Ostrava /DENÍK ZAUJALO, ANKETA/ -  Mezi ostravskými pejskaři se dá čekat od Nového roku velké pozdvižení. Platit totiž začne nová vyhláška, podle které musí mít každý pes ve městě identifikační čip. Zaplatit ho bude muset chovatel.

28.11.2012 61
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Zatím se o tom moc neví a nemluví. Netuší to většinou ani pejskaři, ale ani někteří veterináři. Brzy ale kvůli tomu zřejmě nastane velký rozruch. Povinné čipování psů v Ostravě totiž podle vyhlášky, kterou městští zastupitelé schválili na konci října, začne platit už od 1. ledna příštího roku. Co to bude pro majitelé psů v krajské metropoli znamenat?

Podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské budou muset být od nového roku čipem označeni všichni nově narození psi nejpozději do svých tří měsíců. Starší pejsci, které už mají Ostravané doma nyní, se budou muset nechat načipovat nejpozději do konce příštího roku.

„Z nové vyhlášky vyplývají pro chovatele pejsků dvě povinnosti nechat psa označit čipem a přihlásit ho do evidence v daném městském obvodu. Vyhláška platí pro všechny městské obvody bez výjimky, čipování budou provádět veterinární lékaři," upřesnila mluvčí Vojkovská.

Souhlasíte s povinným čipováním psů v Ostravě? HLASUJTE V ANKETĚ NA KONCI ČLÁNKU.

Lepší identifikace

Čipování má především zlepšit identifikaci pejsků, kteří se třeba zatoulají. Nepříjemná zpráva pro chovatele je ale v této souvislosti skutečnost, že si ho budou muset zaplatit ze svého. Cena se přitom u ostravských veterinářů pohybuje v rozpětí od čtyř set do osmi set korun podle kvality čipu. To při všech výdajích není zrovna málo.

„Čip je podle mě dobrá věc náš pes už ho má, protože v tom vidím nejlepší možnost, jak ho najít, kdyby se případně ztratil. Myslím si ale, že mnoho pejskařů bude na tuto povinnost nadávat, protože už tak platí mnoho poplatků, a přitom se pro ně ve městě nic moc nedělá," konstatoval jeden z ostravských chovatelů.

Podobně vidí dopad nové vyhlášky i zdejší veterináři. Podle Jana Nytry se mělo vedení města před schválením takového kroku nejprve sejít s ostravskou komorou veterinářů a probrat s ní, jak takové opatření zavést, aby mohlo smysluplně fungovat.

Kdo čip zaplatí?

„Pokud to dá někdo příkazem a lidé to musí ještě platit ze svého, tak je to špatně. V Karviné hradí kvalitní čipování město a lidé s tím pak nemají problém. V Ostravě to pejskaře nebude nijak motivovat a peníze za čip mnozí nebudou chtít dát. Je to na ně jen bič," vyjádřil se zvěrolékař Jan Nytra.

Veterinář Roman Zedek je pak toho názoru, že když už město takovou vyhlášku schválilo, mělo byl lidem na čipování nějakou částkou aspoň přispět. „Po pejskařích se pořád chtějí jen nějaké poplatky, přitom tady pro ně chybí dostatečné služby, jako třeba speciální parky pro venčení nebo psí záchody," řekl Deníku Roman Zedek.

Kontrolu čipovaných psů budou provádět městští strážníci. Jejich mluvčí Vladimíra Zychová však chovatele uklidňuje, že v příštím roce ještě pokuty, které na místě mohou být do výše tisíce korun, udělovat nebudou.

„Strážníci Městské policie Ostrava budou vybaveni čtečkami, kterými budou ověřovat, zda je každý konkrétní pes očipován. K dispozici budeme míst šest těchto zařízení. Sankce ale budeme ukládat až od roku 2014, tedy až skončí lhůta pro nabytí účinnosti obecně závazné vyhlášky," doplnila k tématu mluvčí ostravských strážníků.

Otázky a odpovědi k čipování psů

Proč se budou v Ostravě čipovat psi?

Účelem nové obecně závazné vyhlášky je zejména omezit počet toulavých, nalezených a zaběhnutých psů na území statutárního města Ostravy. „Trvalé označení přispěje k jejich identifikaci a ve spojení s evidencí chovatelů psů umožní jejich návrat k chovateli. Identifikace psa a vedení evidence chovatelů vyloučí možnou záměnu psů, pomůže při řešení konfliktních situací se psy a usnadní práci městské policii, včetně útulku pro opuštěná zvířata," vysvětlila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Musí mít čip i psi, kteří už mají starší typ identifikace ve formě tetování?

Ano, i tetovaní pejsci musejí být podle vyhlášky nově očipováni.

Jaká hrozí pokuta těm, kdo psa nenechají čipovat?

Pokud by strážník takové porušení řešil na místě, mohl by chovateli uložit blokovou pokutu do výše tisíc korun. Ve správním řízení by se ale částka mohla vyšplhat podle zákona na ochranu zvířat až na 50 tisíc korun u fyzické osoby, u osoby fyzické podnikající nebo právnické až na půl milionu.

„Do konce příštího roku ale ještě nebudeme chovatele pokutovat za to, že nemají psy načipované, protože poběží roční lhůta pro nabytí účinnosti této nové vyhlášky města," sdělila mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová. 

Ve zkratce o čipování psů

>>  Čipování je jedna z forem označování zvířat a slouží k jejich jednoduché identifikaci.

>>  Čip je malá, asi jeden centimetr dlouhá a dva milimetry široká tyčinka.

>>  Čip v těle zvíře nijak nedráždí, nebolí, netlačí a nezpůsobuje žádné reakce. Po aplikaci postupně zaroste do tkáně tak, že není možné, aby vypadl.

>>  Číslo čipu, který je umístěn doživotně pod kůží či ve svalovině, se přečte čtečkou číslo zobrazí na displeji.

>>  Podle čísla čipu lze zjistit údaje o zvířeti jeho majitele, jméno psa a jeho stáří, datum posledního očkování apod.

>>  Čip se aplikuje z duté, asi tři milimetry široké jehly, vpich se provádí podobně jako u očkování u psů a koček pod kůži.

>>  Čip se dává nejčastěji do levé strany krku či nad lopatku. Celý zákrok netrvá déle než několik vteřin.

Zdroj: www.avetum.cz

Autor: Martin Pleva

Souhlasíte s povinným čipováním psů v Ostravě?

ANO

29 %

NE

71 %

Hlasovalo: 386

Anketa byla ukončena

28.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 61
SDÍLEJ:
Házená žen - pohár - DHC Sokol Poruba - Olomouc
26

Porubské házenkářky zdolaly Olomouc a po roce opět zabojují o vítězství v poháru

logo Vítkovice Tours

CK Vítkovice Tours má nového majitele

AKTUALIZOVÁNO

Vrah dvacetileté dívky unikl pozemskému trestu

Vrah, který v prosinci 1997 uškrtil v Ostravě dvacetiletou Lucii V., unikne pozemskému trestu. Ve čtvrtek totiž vypršela dvacetiletá promlčecí lhůta. 

VIDEO: Tramvajového agresora zastavila až namířená zbraň

Po násilníkovi, který před několika dny brutálně napadl v tramvaji další pasažéry, pátrají ostravští kriminalisté. K dispozici mají záběry útočníka, kterého od běsnění zastavila až zbraň v rukou další cestující.

Vlastníci pozemků debatovali o Prodloužené Rudné

Vedení Moravskoslezského kraje se v pondělí sešlo se zástupci manželů Richtárových, kteří blokují dostavbu přibližně čtyřsetmetrového úseku Prodloužené Rudné.

Jatka získají kabát polského architekta

Nikoliv bílá kostka, ale jen věžička. Po neúspěšných jednáních s pražským architektem Petrem Hájkem se Ostrava dohodla s architektem Robertem Konieczným z polských Katovic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT