Student práv Matěj Benda z Ostravy je členem ČSSD prakticky od plnoletosti. Ve třiadvaceti letech je též členem výboru její místní organizace v Martinově.

A nesouhlasí se zneplatněním okresní konference! Stížnost Miroslava Nováka jej přiměla napsat dopis přímo předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi.

Jaká je podle vás situace v ostravské ČSSD?

Vůbec se mi nelíbí! Nejen v našem městě, nýbrž celkově. Členové investují svůj volný čas, tráví víkendy na stranických konferencích, v době předvolební zase dobrovolně pomáhají v rámci kampaní… A výsledek? Jejich projevená vůle vychází vniveč.

Co říkáte na listopadovou okresní konferenci?

Na ní jsem já a dalších několik desítek spolustraníků strávili více než dvanáct hodin, měla být zpětnou vazbou pro naše okresní a krajské vedení, které postupně dokázalo ztratit vedoucí pozice ČSSD jak ve městě, tak v kraji. Místo, abychom diskutovali, někteří odešli a krajský předseda poslal stížnost do Prahy. Je to špatný signál pro řadové členy. Příště si neudělají čas, aby lákali lidi k volebním urnám.

Přečtěte si také: Ostravská ČSSD páchá harakiri. Uvnitř strany zuří mocenský boj

Jak vidíte vztahy organizací Jih a Poruba?

Toto je těžké hodnotit. Individuální sympatie i antipatie tam určitě jsou. Jako v normálním životě všude. Ať jsou vztahy Jihu a Poruby, jaké jsou, dají se změnit. Prostřednictvím stížností k vedení strany ale nejspíš k horšímu.

Cítíte rivalismus mezi Adamem Rykalou a Lumírem Palyzou?

Znát je napětí. Na druhé straně právě stranická soutěž by měla být popudem všech nadále vylepšovat sebe samé v profesním, politickém i v soukromém životě. Problémem je, když jeden ze soutěžitelů nechce a ani neumí uznat výsledek. S takovou se nikam neposuneme, a to mě mrzí.

Co si myslíte o rolích Lubomíra Zaorálka a Miroslava Nováka?

Po místopředsedovi strany nemůžeme chtít, aby se věčně zabýval věcmi, které si stejně musíme řešit mezi sebou. Zaorálek z mého pohledu vykonává práci ministra i člena vedení ČSSD kvalitně, a proto jsme ho na listopadové konferenci podpořili s nominací do opětovného boje o křeslo místopředsedy. Kvůli zrušení závěrů této konference však o naši nominaci přišel. Věřím, že i v únoru jej podpoříme. Na rozdíl od jeho domovské porubské organizace… Od krajského předsedy Nováka bych očekával, že nás má sjednocovat, hledat východiska z krizí. Podání stížnosti nebylo tím správným krokem. Zneplatnila konferenci a způsobila řadu potíží a problémů, vrhla na stranu špatné světlo. Doufám, že až se situace uklidní, usedne Novák ke kulatému stolu s řadovými členy a prodiskutuje s nimi budoucnost ČSSD v rámci celého regionu.

Jaká je reakce vedení strany na váš dopis?

K dnešnímu dni žádná, sám jsem ji ani nepředpokládal. Je zřejmé, že pan předseda Sobotka a další členové předsednictva dostávají podobné dopisy ve velkém. Na druhé straně kauza kolem rušení listopadové konference měla celostátní charakter, bylo by možná do budoucna lepší i pro vedení strany více diskutovat s námi, jak se říká v podpalubí. Nepočítám se za stranického rebela, nicméně nejsem toho názoru, že bychom měli pouze sedět v jedné řadě a vzájemně se poklepávat po ramenou.

Související článek: Praha zakázala, Ostrava neposlechla! Okresní ČSSD má teď předsedy dva