Karel Čapek, Božena Němcová, William Shakespeare nebo Giovanni Boccaccio. To je jen část autorů, jejichž díla musejí mít načtena žáci středních škol, kteří se na jaře chystají k maturitě.

Knihy jako Dekameron, Babička nebo Lakomec jsou beznadějně rozpůjčované.Studenti je jen velmi těžce shánějí.

„Vůbec mě to nenapadlo, že by knihy nemusely být. Sháním něco od Oscara Wildea, a v knihovně není žádné jeho dílo k sehnání. Snad se mi podaří najít aspoň něco na internetu,“ doufá osmnáctiletá Kateřina, která chodí do čtvrtého ročníku Matičního gymnázia.

Dohánějí resty

Řada studentů dohání povinnou četbu těsně před maturitou. „Nenapadne je, že by knihy nemusely být k dispozici,“ říká Michal Jendřišák z ostravské městské knihovny. Většina titulů, které jsou na seznamech povinné četby, se podle něj teď v knihovně ani neohřejí.

„Některé knihy máme ve více kusech, ale i tak bývají rozpůjčovány. Studenti si mohou knihy rezervovat dopředu. Nejméně měsíc a půl na ně ale budou čekat,“ řekl Jendřišák s tím, že pokud není kniha ani v jiné z šestadvaceti poboček Knihovny města Ostravy, mohou to maturanti zkusit ještě ve vědecké knihovně, která sídlí na Prokešově náměstí.

Rozpůjčované knihy

Tam je ale situace podobná jako v jiných knihovnách. „Z titulů, které se objevují na seznamech povinné četby, máme v současnosti všechny rozpůjčované. A hodně je i rezervací. Například na Molièrova Lakomce je jich deset. To znamená, že čtenáři mohou na knihu čekat až deset měsíců,“ uvedla Marcela Tomášová, vedoucí oddělení čtenářů Moravskoslezské vědecké knihovny.

Dodala, že další studenti si mohou půjčit také elektronické čtečky knihy, kde je řada známých děl uznávaných autorů nahrána.

„Máme k dispozici pět čteček, které za vratnou kauci tisíc korun půjčujeme na čtrnáct dní domů,“ popsala službu Marcela Tomášová.