Ředitel ostravského Wichterlova gymnázia se na webových stránkách školy pochlubil, jak dopadli jeho žáci u státních maturit. Je jeden z mála, kteří výsledky zveřejnili. Není divu. Podle ve čtvrtek zveřejněné statistiky ministerstva školstvíse stalimaturanti Wichterlova gymnázia nejúspěšnějšími v Moravskoslezském kraji -školy s nejlepšími výsledky v ČR najdete zde.

„Písemné práce a didaktické testy společné části maturity se pro žáky naší školy ukázaly jako lehké. Z celkového počtu 134nejúspěšnější vkrajizkoušek ve společné části volili studenti hned pětaosmdesátkrát vyšší úroveň obtížnosti. Průměrná známka byla u společné části vynikajících 1,7. Pouze jedničky a dvojky, výjimečně trojky,“ uvedl Balnar.

Každá škola se může sama rozhodnout, zda výsledky zveřejní, či si je nechá pro sebe. Společnost Cermat, která měla státní maturity na starosti, žádné žebříčky škol vytvářet nebude.

Ilustrační - vysledky maturity kraj

„Platí dohoda, že ministerstvo školství po nás tyto žebříčky chtít nebude. Takto pojaté žebříčky by mohly být špatně interpretovány a mohly by být chápány jako měřítka kvality jednotlivých škol. To ale takto nejde brát, protože každá škola pracuje s jinými žáky,“ zdůvodnil mluvčí Cermatu Petr Habáň s tím, že zatím nejsou k dispozici ani srovnání mezi jednotlivými kraji. „Rozhodli jsme se, že tyto výsledky pošleme napřed vedením jednotlivých krajů a necháme na nich, zda je zveřejní, či ne,“ dodal Habáň.

Ředitelé některých ostravských škol přiznávají, že výsledky studentů dopadly hůře, než předpokládali.

„Především studenti nadstavbového studia dopadli velmi špatně, řekl bych, že to bylo téměř likvidační. Co se týká odborných předmětů, s těmi problém nebyl, studenti se spíše potýkali s obecnými předměty, jako je matematika či angličtina,“ zmínil ředitel Střední školy stavební a dřevozpracující Jan Štursa. Dodal, že celá státní maturita představovala pro školu velkou administrativní zátěž.

Samotní maturanti si pak podle Štursy stěžovali zejména na časovou prodlevu, a to mezi jednotlivými zkouškami a výsledky. Na Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce neuspělo u maturit podle ředitele školy Pavla Cieleckého třicet procent studentů, včetně dálkařů.

„Překvapením však bylo, že dvě třetiny neúspěšných studentů neprošly právě ústní zkouškou, didaktickými testy pouze jedna třetina. Vše proběhlo bez komplikací, nicméně systém byl nastaven špatně, v žádném případě neměly ústní zkoušky probíhat před písemnými testy, mělo tomu být naopak,“ myslí si Cielecký. Princip státních maturit je podle něj v pořádku, výběrová gymnázia by ale podle něj měla mít automaticky těžší úroveň předmětů.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ
MARTINA KOZIOLOVÁ