„Na MDŽ se samozřejmě připravujeme. Chceme vyjít zákazníkovi vstříc v kvalitě různých druhů řezaných i hrnkových květin,“ prozradil majitel květinářství Bedřiška Miroslav Krygel. Květinářství Orchidea nachystalo pro zákazníky i menší a levnější kytice. Výzdoba a cedule oznamující tento svátek jsou už tradicí.

Obchodníci se jednohlasně shodují, že Mezinárodní den žen nabírá nový dech a je každým rokem oblíbenějším, a pro ně tedy i více ziskovým svátkem. „Rozdíly v tržbě jsou určitě vidět. Valentýn je o ničem, MDŽ je mnohem lepší, ale stále vede Den matek,“ přiblížil Marek Starsiak ze stánkového prodeje květin na Masarykově náměstí.

MDŽ už přitom dávno neslaví jen starší generace. Pro květiny chodí i třicátníci. „Už je to tak půl na půl,“ zhodnotila Barbora Spáčilová z květinářství Orchidea a dodala, že se nyní nejčastěji kupují především jarní barevné květiny, jako tulipány, narcisy, frézie a irisy.
Mezinárodní den žen se slaví po celém světě jako připomínka stávky newyorských švadlen v roce 1909. Osmý březen je označován jako den mezinárodní solidarity žen bojujících za rovnoprávnost, spravedlivost, mír a rozvoj.

MARTINA KONEČNÁ

Anketa: Slavíte Mezinárodní den žen?

Adam Lukasík, 22 let, Ostrava:
Mezinárodní den žen neslavím. Stejně tak neslavím ani Valentýna. Já ženy oslavuju každý den. Ženy jsou nádherné.
Karla Topičová, 39 let, Ostrava:
Ano, svátek slavíme. Většinou od muže dostávám kytičku. Strašně moc ujíždím na stříbře, takže někdy dostanu i to.
Hana Horvátová, 49 let, Ostrava:
Tento svátek slavím hlavně v práci s klientkami. Když poslouchám, jak to slaví mé zákaznice, je to někdy velmi úsměvné.
Petr Svačina, 47 let, Ostrava:
Mezinárodní den žen neslavím, nevidím v tom smysl a nemám k tomu důvod. Já oslavuju svoji ženu každý den.
Jiří Doupal, 25 let, Krnov:
Já ho teda neslavím. Nejsem s tím datem obeznámen, a stejně i kdybych chtěl sebevíc, nezapamatoval bych si ho.

Ptala se: Martina Konečná

MDŽ se poprvé slavilo před sto lety. Mluví se i o právech mužů
Brusel/Praha – Není tak populární jako svátek matek, ale za to nemůžou ani tak tři písmena MDŽ, jako spíš za minulého režimu zprofanované karafiáty či obvykle v tento den opilí muži.
Poprvé se Mezinárodní den žen slavil před sto lety. S novým tisíciletím se ale hlasitěji volá i po právech mužů – někteří se dokonce obávají krize mužské identity.
Většinou neoficiálně (ale přesto) se leckde slaví jako protiklad k březnovému MDŽ 19. listopad jako Mezinárodní den mužů. S iniciativou přišel v roce 1999 ostrovní Trinidad a Tobago, odkud se svátek rozšířil například do Austrálie, USA, Irska, Skotska či Anglie.
Když v roce 1910 rozhodla konference v Kodani, že Den žen se bude slavit jako mezinárodní svátek, bylo jejím záměrem sjednotit boj za práva žen, zejména za právo volební. To měly ženy jen v hrstce zemí, z evropských pouze ve Finsku. MDŽ si poprvé připomněli v roce 1911 v několika státech Evropy, ovšem tehdy to bylo ještě 19. března; na 8. březen se MDŽ přesunul v roce 1913.
Původní datum bylo zvoleno podle roku 1848, kdy údajně pruský král slíbil mj. zavedení volebního práva pro ženy. Na 8. březen byl svátek přesunut zřejmě jako připomínka průvodu New Yorkem z roku 1908, kdy na 15 tisíc švadlen demonstrovalo za kratší pracovní dobu, lepší platy, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí.
V Německu se v poslední době hodně mluví o zavedení ženských kvót na posty ve vysokých funkcích v průmyslových podnicích.
Jinou příchuť má letos MDŽ i v arabském světě – ženy v Egyptě i Tunisku mohly vyjít do revolučních ulic. Na káhirském náměstí nepadl jen režim, ale měnila se i společnost, kterou ovládají muži.

ŽENY VE SVĚTĚ - Facka vojákovi
Nawara Belalová seděla v autě, když vedle ní zastavilo jiné auto a důstojník za volantem na ni měl sprosté poznámky. „Vystoupila jsem, otevřela dveře jeho auta a vlepila mu pohlavek. Dřív, před revolucí, bych něčeho takového nebyla schopná,“ říká televizi CNN 24letá Káhiřanka. Byla při tom, když za 18 dní dokázali Egypťané (ale i Egypťanky!) svrhnout prezidenta. Na náměstí Tahrír se před pár týdny nedělala jen politika, ale tak trochu se měnila i společnost, kterou ovládají muži. Své MDŽ tak vlastně slavily s předstihem – poprvé mohly dělat revoluci. Na druhou stranu, problémy se sexuálním obtěžovaním má 83 procent Egypťanek. V tichosti trpí sprosté narážky i útoky manželů, rozvod je mnohdy peklo a v hlavní roli muž. „Když nebude nadvláda mužů v rodinách odstraněna, co jsme potom změnili?“ nadhazuje aktivistka Nawal al-Saadawiová.(čtk, top)