Podle zjištění Deníku by mělo jít o známého regionálního preparátora J. S., jemuž soud v roce 2020 vyměřil roční trest s odkladem na zkušební tříletou lhůtu. Uložil mu také čtyřletý zákaz preparátorské činnosti.

Celníci při razii zajistili bezmála 250 uhynulých exemplářů. Z tohoto množství je 131 chráněno podle Zákona o ochraně přírody a krajiny a jsou zařazeny na seznam zvláště chráněných druhů. U osmi z nich jde dokonce o kriticky ohrožené živočichy, pětapadesát dalších spadá do kategorie silně ohrožených živočichů.

„Některé uhynulé exempláře jsou zařazeny na seznamu CITES a patří tak mezi nejvíce ohrožené druhy, se kterými je mezinárodní obchod zakázán či omezen a kontrolován,“ uvedla Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel.

Na seznamu zajištěných exemplářů mimo jiné figurují rys ostrovid, medvěd hnědý, vydra říční, výr velký, jestřáb lesní, sova pálená, včelojed lesní, kalous ušatý, krahujec obecný, krajta, leguán, varan či zoborožec.

Případ si převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Všichni tři obvinění jsou stíháni na svobodě. Hrozí jim až tři roky žaláře.

Největší problémy čekají výše zmíněného ostravského preparátora. Pokud se skutečně potvrdí, že jde o osobu, která byla v roce 2020 odsouzena k podmíněnému trestu, vězení ho zřejmě nemine. Do preparátorství se totiž pustil ve zkušební lhůtě předchozího podmíněného odsouzení. To znamená, že pokud bude nyní uznán vinným, dříve uložený roční trest se mu z podmíněného může změnit na nepodmíněný, tedy na vězení.

Během tehdejšího soudního procesu, jenž probíhal v letech 2019 a 2020, vypovídali svědci, kteří J. S. líčili různě. Jedni o něm hovořili jako o zkušeném a vstřícném preparátorovi, další jako o zlatokopovi, který je zklamal a odvedl nekvalitní práci. U soudu zazněla i vážná obvinění týkající se jeho ornitologických aktivit. Jeden z odborníků, který s ním prováděl kroužkování, uvedl, že J. S. některé odchycené a okroužkované ptáky nepouštěl zpět do přírody, ale údajně je dusil a schovával v autě.