Bedýnky pochází od lokálních menších farmářů z okolí Beskyd, Slezska a Lašska a jejich obsah se během sezony liší podle toho, které plodiny zrovna dozrávají. Jedním z prodejců takových bedýnek je ostravská firma BedynkyOstrava.cz, která svým zákazníkům dováží čerstvé ovoce a zeleninu už čtvrtým rokem.

„Jsme taková menší rodinná firma, kde každý dělá, co může. Chceme hlavně snížit ekologickou stopu každého zákazníka tím, že mu zeleninu dovezeme až domů, a on tak nemusí cestovat někam do obchodu," vysvětluje majitelka firmy Andrea Kuběnová.

Obsah bedýnky je pro zákazníka tajemstvím a pokaždé v ní najde něco nového. Někdy se možná může zdát, že obsah bedýnky neodpovídá její ceně, ale podle Kuběnové je to každý měsíc jiné, a pokud se stane, že je jednou bedýnka chudší, druhý měsíc může být právě naopak přeplněná nejrůznějšími druhy zeleniny.

Firma nabízí za paušální cenu malou, tří- až pětikilové, nebo velkou, až desetikilovou bedýnku. Kromě zeleniny a ovoce si můžou zájemci objednat také čerstvý mošt, med nebo kváskový chléb. Rozvoz až domů stojí symbolických dvacet korun.

Zájemců o tento styl nakupování přibývá a bedýnkový prodej je stále populárnější.

„Poslední dobou musíme už některé lidi i odmítat, rozvážíme asi čtyřicet až padesát bedýnek týdně. A zatím jsme omezení autem, protože nemáme žádný velký náklaďák," dodává Kuběnová.

Další alternativou může být komunitou podporované zemědělství, takzvané KPZ. V tomto případě uzavírá spotřebitel se zemědělcem dlouhodobé partnerství. Vzájemně se podílejí na udržování takového zemědělství a s tím nesou i společné riziko neúrody. Komunitou podporovaná zemědělství jsou v Ostravě čtyři.

Jonáš Jelen