Nedá se tu s nepřizpůsobivými Romy žít, stěžují si obyvatelé rodinných domků v Mariánských Horách a Hulvákách na své sousedy z obecního domu na Nájemnické ulici číslo šestnáct. Vadí jim hlavně neustálý hluk a nepořádek, které tu jsou na denním pořádku a vůči nimž jsou podle svých slov bezmocní.

„Je tu někdy hluk, ale hlavně proto, že tu máme děti. Nemůžeme na ně pořád řvát, aby byly ticho, nebo je zavírat. Nemají si kde hrát, proto jsou na ulici. Když si trochu popláčou, tak jim lidi odvedle nadávají do černých krys,“ oponuje nájemnice z problematického domu Zlata Ferencová. Míní, že kdyby tu radnice pro děti postavila hřiště, situace by se zklidnila.

Starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková uvedla v sobotním vydání Deníku, že samospráva není schopna řešit tyto problémy, aniž by ji někdo nenařkl z rasismu. „Já už fakt nevím, co s tím,“ posteskla si. Spolu s ostatními mariánskohorskými radními navrhla, aby vedení města posvětilo prodej zchátralého domu do soukromých rukou. Je přesvědčena o tom, že soukromník si lépe poradí s problematickými nájemníky než obvodní radnice, představitelé Ostravy s plánovanou transakcí ale nesouhlasili. Janáčková to považuje za schválnost politické opozice. S kolegy v obvodní radě se proto rozhodla, že radnice nebude v tomto domě nájemníkům prodlužovat nájemní smlouvy. „Jedné rodině už smlouva skončila, dalším třem končí v září. Nedělám si ale iluze, že odejdou hned. Pokud po ukončení nájemní smlouvy neodejdou a pokud nám to soud povolí, dáme je vystěhovat,“ konstatovala Liana Janáčková.

Rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole téměř na všech stranách. S prodejem domu nesouhlasí nejen radní města, proti je i většina nájemníků a také lidé, kteří žijí v dalších dvou nájemních domech v sousedství. I ty totiž chtěla mariánskohorská radnice prodat. Nespokojeny jsou i ty rodiny, které se mají kvůli ukončení nájemní smlouvy z lokality vystěhovat.

„Do patnáctého září máme vyklidit byt. Kam půjdeme? Doplácím jenom na ostatní, kteří tu dělají binec, dluží za vodu a elektřinu a nájem. Já ale platím. Na bytovém odboru mi řekli, že je to nezajímá,“ stěžuje si Zlata Ferencová. Právě ona je mezi prvními, komu obvodní radnice neprodloužila nájemní smlouvu. Zlobí se i Marie Holubová. „Asi nám taky neprodlouží smlouvu. Ale já nemám kam jít. A kdyby to prodali soukromníkovi, tak to už bysme na vyšší nájem neměli vůbec. Ať nás teda vystěhují, když nás tu nechtějí, ale ať nám dají náhradní bydlení,“ namítá.

Návrh prodat všechny tři obecní domy v Nájemnické ulici nadzvedl ze židle také nájemníky domů číslo dvanáct a čtrnáct, kde problematičtí Romové nebydlí. „Žijeme tady šestnáct let, na vlastní náklady jsme si byty zrenovovali, radnice se o domy skoro nestarala. Platíme všechno, co máme. Snažíme se zvelebit i zahradu. A teď by měla domy dostat třetí osoba, která zcela jistě zvedne nájmy? Proč?“ reagovala Silvie Klaváčová. Proti prodeji je i Etela Edelsbergerová. „Nový majitel by určitě zvedl nájemné, a na to my už nebudeme mít. Vystrnadí nás. Vyžene tak i ty nepřizpůsobivé Romy. Kam ale půjdou? Jenom se přesunou jinam, a budou dělat stejný binec jako tady,“ bojí se žena.

Soužití s hlučnými Romy je podle obou žen těžké. „Samozřejmě že mi vadí, když jdu do práce, dělám na tři směny, a vidím je, jak se opíjejí. Víte, jak to tady vypadá po dávkách, které jsou možná vyšší než můj plat? Jeden velký mejdan. A před dávkami zase absťák,“ popsala Silvie Klaváčová. Míní, že velký podíl viny na stavu na Nájemnické má i místní radnice. „Nechala to tu dojít do takového stavu. Měla být tvrdší hned, když se sem začali Romové stahovat ze všech stran, začali demolovat domy. Na všechny by měl platit stejný metr. Ničíš obecní majetek, neplatíš nájem, děláš binec? Tak nemůžeš dostávat podporu a dávky, a musíš se vystěhovat. Nedodržuješ pravidla – musíš nést následky,“ míní žena.