Početnost hmyzu v posledních letech dramaticky klesá. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek vhodných míst k žití a rozmnožování. Tisková mluvčí Hlučína, Kristina Neničková, sdělila, že místo pro brouky a ostatní hmyz vzniklo v lipové aleji pod Vinnou horou z kmenů, které musely být pokáceny z důvodu bezpečnosti.

NENECHTE SI UJÍT úterní vydání Deníku s oblíbeným týdeníkem!

„Hmyz je nedílnou složkou ekosystémů, ve kterých zastává řadu důležitých funkcí jako je opylování, rozklad organických zbytků nebo snižování početnosti škůdců,“ uvedla Neničková s tím, že je také zásadní složkou spletitých potravních řetězců, na jejichž konci stojí i lidé. V současné kulturní krajině je mrtvé stojící dřevo vzácné.

„Je tomu tak, protože odumírající a napadené stromy se z parkových a lesních porostů odstraňují jakožto zdroje infekce, tím z přírody mizí druhy hmyzu, které je ke svému životu nezbytně potřebují,“ doplnila. Ponechaná torza stromů poskytnou útočiště evropsky chráněnému lesáku rumělkovému, roháčku kozlíkovi či zlatohlávku mramorovému. V brzké době v Hlučíně vybudují ještě jedno takové místo.

První tři broukoviště v Opavě vznikla před sedmi lety v Městských sadech při příležitosti celkové revitalizace parku.

V mnohých českých městech vznikají takzvaná broukoviště. V Opavě byla první tři zřízena v roce 2012 a vznikla při příležitosti revitalizace Městských sadů. Nyní jedno takové vytvořili i v Hlučíně.Zdroj: Deník / Markéta StoškováV mnohých českých městech vznikají takzvaná broukoviště. V Opavě byla první tři zřízena v roce 2012 a vznikla při příležitosti revitalizace Městských sadů. Nyní jedno takové vytvořili i v Hlučíně.Autor: Deník / Markéta Stošková

„Naším cílem bylo vytvořit různorodé prostředí pro množství živočichů a současně také obohatit návštěvníky parku o poznatky z oblasti ekologie těchto organismů. U jednotlivých broukovišť byly proto instalovány informační tabule,“ vysvětlil ekolog a biolog Jakub Kubačka ze spolku Natura Opava, který se významně podílel na vzniku s tím, že to ale nestačí a omezit by se měly především chemické postřiky v zemědělství, které ubližují nejenom broukům.

Hlavnice - Vřesina 3:2 (2:0).
Souhrn fotbalového víkendu

Na důležitost hmyzu upozorňují už v mateřských školách, jako je tomu například na zahradě opavské školky Srdíčko, která je v odpoledních hodinách a o víkendech přístupná také veřejnosti. Ředitelka Zuzana Jašková sdělila, že vše vzniklo v rámci projektu přírodních zahrad a kromě broukoviště mají také hmyzí domeček.

„Kostru vyrobil dědeček našeho žáka a děti jej doplnily přírodninami. Musím říci, že pozorování broučků je ohromě baví,“ uzavřela Jašková. Nejčastěji si děti zblízka prohlížejí ruměnice pospolné, někdy včely samotářky.

Silák René 'Golem' Richter v Budišově nad Budišovkou.
Golemův chrup v akci: Škubal plechovky a rozhryzával mince
Cibule. Ilustrační foto
Luxus jménem cibule: Proč je letos tak drahá? A kdy zlevní?