Hladina řeky sjízdná pro vodáky, přírodní koupaliště s opalovacími plochami, štěrková pláž, půjčovna lodí, výletní restaurace, cyklostezky, trasy pro bruslaře, visuté promenádní galerie. A také štěrkové lavice pro volný pohyb živočichů, tůně, migrační zařízení pro ryby, odpočívárna pro ještěrky, nory, budky pro ptáky – tak by měla vypadat řeka Ostravice a její okolí do dvou let.

„Věřím, že pokud se to někde nezadrhne na ministerstvu financí, tak rok 2013 by měl být tím, kdy konečně řeka bude vrácena zpět Ostravanům,“ prohlásil náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS).

Vše bude stát 588 milionů korun, z většiny bude projekt financován z fondů Evropské unie a ze státní kasy – z dotace ministerstva průmyslu a obchodu.

Madej upřesnil, že se začne na jaře odtěžováním usazenin, následovat by měla stavba odpadovodu, budování přístavišť a dalších objektů.

„Vloni bylo vydáno stavební povolení na odtěžení sedimentů. V úterý radní zadali tendrovou dokumentaci. Pak bude vše předáno na ministerstvo financí,“ řekl Madej s tím, že součástí projektu je také stavba odpadovodu. „Na ten bude stavební povolení vydáno v únoru, následovat bude opět tendr,“ vysvětlil Madej.

Inspekce měla výhrady


Usazeniny je podle něj nutné odtěžit proto, aby voda v řece byla čistější. Také prodloužení odpadovodu z průmyslové zóny Paskov by pomohlo zlepšit kvalitu vody v řece. „Voda v Ostravici je už nyní dost kvalitní, problém je její hnědá barva. Neškodí zdraví, ale nepůsobí dobře esteticky. Na první pohled lidi odrazuje od toho, aby se v ní koupali,“ konstatoval Madej.

K plánům ostravské radnice na přiblížení řeky Ostravice lidem měla loni výhrady Česká inspekce životního prostředí. Její inspektoři navrhovali, aby se obsáhleji zkoumalo, jaké vlivy budou změny mít na životní prostředí. Obávali se toho, že na konci projektu bude z dnešní řeky pouze rovný a vybetonovaný kanál. Problematické bylo podle ředitele ostravské pobočky inspekce Karla Kozubka hlavně chystané odtěžení sedimentů v řece.

„Těžbou náplavových lavic a ostrůvků, které jsou dneska hnízdištěm ptáků, zničíme v podstatě přirozený vývoj. My tu řeku zprůtočníme, změníme její charakter, změní se její dynamika. A tohleto by se mělo v celém procesu objevit a řešit,“ řekl před časem ředitel ostravské pobočky inspekce Karel Kozubek.

Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej reagoval, že celý připravovaný projekt byl v průběhu uplynulých dvou let konzultován s mnoha organizacemi a institucemi, které se starají o ochranu životního prostředí. „Připravili jsme proto projekt kompenzačních opatření. Patří k nim například vybudování deseti kamenných hromad – stanovišť pro ještěrky, umělé nory pro ledňáčky, budky pro drobné ptáky, kachny morčáky a netopýry,“ vyjmenoval Madej.

>> PODÍVEJTE SE

Revitalizace řeky Ostravice – celková situace

Náhled 1

Náhled 2
>> Náklady na revitalizaci řeky Ostravice

Odtěžení sedimentů: 92,88 milionu Kč
Odpadovod: 223,72 milionu Kč
Cyklostezky: 68, 78 milionu Kč
Visuté galerie: 25,923 milionu Kč

Celkem: 588 milionů korun
>> GLOSA AUTORKY

Slibem neurazíš

O tom, že politici chtějí vrátit řeku Ostravici Ostravanům, jsem poprvé psala v září 2006. Před komunálními volbami. Tehdejší kandidát na primátora za ODS Lukáš Ženatý představil novinářům stranický program, který stál na vizi Ostravice Ostravě, řeka lidem. Sliboval v něm, že do čtyř let se řeka a její okolí promění v lákavou turistickou atrakci. Možná i proto tehdy ODS komunální volby vyhrála. Také se mi líbila představa, že bych se už loni v létě mohla válet na pláži uprostřed města a koupat se v křišťálově čisté říční vodě. Ženatý se sice primátorem nestal, na čtyři roky však jeho prostřednictvím ODS ovládala na radnici finance, kolega Dalibor Madej šéfoval a dodnes šéfuje velmi blízkému resortu životního prostředí. K nápadu se hrdě hlásili a dodnes ho podporují i koaliční partneři z ČSSD.

A co se od té doby změnilo? Nic. Jen slibů je více o odpočívárnu pro ještěrky a rybí přechody a jejich realizace se posunula o pár let dál do zářné budoucnosti. Vlastně, pardon, revitalizace Ostravice začala. Kousek od řeky stačil soukromník postavit benzinku.