Kdo zavítal k řece Ostravici v centru města po delší době, nestačil se divit. Slezský břeh konečně působí důstojným dojmem. Zpustlý a zarostlý mostní pilíř po bývalé Střelniční lávce září novotou, nechybí posezení s líbivým výhledem na řeku, workoutové hřiště či designové lavičky. I přístupové cesty na nábřeží jsou k nepoznání. „Oblast pravého břehu řeky Ostravice se postupně mění v příjemné a kultivované místo,“ může směle hlásit náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Nejvýraznější změna přitom slezský břeh řeky čeká v těchto měsících. Investice za 13,5 milionu korun dá zelenou mimo jiné očekávané odpočinkové terase v těsné blízkosti Mostu Miloše Sýkory pod tamním pomníkem. Dále dojde k bezbariérovému propojení nábřeží a slezské části města. Přípravné práce, například vykácení některých stromů, začaly už v uplynulých dnech, hotovo má být do konce srpna. Na podzim, po skončení vodácké sezony, ještě bude zrekonstruováno vodácké molo u loděnice, čímž proměna slezského břehu skončí.

MORAVSKÝ BŘEH

Dalších 53 milionů korun však má město připraveno pro příští rok k zásahu na moravské straně. „Počítáme s vybudováním další visuté terasy, navýšením nábřežní zdi, oddělením cyklostezky od chodníčku pro pěší, a s celkovou úpravou povrchů a komunikací,“ podotýká Kateřina Šebestová. Na moravské straně by se, stejně jako nyní na slezském břehu, mělo změnit k nepoznání zejména bezprostřední okolí Sýkorova mostu pod hudebním klubem Barrák a vedle něho stojícím skeletem.

Úprava okolí řeky, která zkulturní zejména slezský břeh, dá větší manévrovací prostor i tamní radnici, která už plánuje, jaké akce pro veřejnost zde uspořádá.

Celá proměna břehů řeky Ostravice, která začala už v roce 2017 a skončí na podzim příštího roku, bude stát celkem 83 milionů korun (vše bez DPH).

Ostravští strážníci - Ilustrační foto.
Ostravští strážníci mají nového šéfa