Zhruba do dvou let by před Městskou nemocnicí Ostrava měl vyrůst parkovací dům s kapacitou 400 vozidel.

Kromě míst pro veřejnost na něm budou vyhrazena parkovací stání také pro zdravotnický personál nemocnice. Ostravští radní už rozhodli o společnosti, která připraví investiční záměr stavby.

„Statických parkovacích míst máme v Ostravě málo, takže když se přišlo s myšlenkou, že bychom navýšili počet parkovacích míst před nemocnicí tím, že se vystaví patrový dům, přivítali jsme to," uvedl náměstek ostravského primátora Michal Mariánek.


SUCHOU NOHOU

Podle radního pro dopravu Lukáše Semeráka by měla dvě podzemní podlaží parkovacího domu sloužit lékařům a dalším zaměstnancům nemocnice.

„Počítá se také s tunelovým napojením tak, aby lékař, který třeba spěchá na pohotovostní službu, mohl dojít suchou nohou až do nemocnice," vysvětlil radní Semerák s tím, že v prvním nadzemním podlaží by byly nebytové prostory nabízející služby lidem.

Tedy například lékárna, květinářství nebo občerstvení. Další patra by pak sloužila jako parkoviště. Město navíc zvažuje, jakým způsobem využije střechu parkovacího domu.

„Rozhoduje se mezi čtyřmi variantami. Může to být odkryté parkoviště, prostor pro umístění solárních panelů, které by následně pomáhaly s energetickým chodem objektu, anebo by na střeše mohl být umístěný heliport, který nemocnici chybí. Poslední variantou jsou cvičná hřiště pro hasiče, sídlící v těsné blízkosti," vyjmenoval možnosti Lukáš Semerák.

PRVNÍ TŘI HODINY ZDARMA

Pokud se městu podaří vybrat stavební firmu, výstavba parkovacího domu by mohla začít počátkem příštího roku. Trvat by neměla déle než rok.

Cena nového objektu se bude pravděpodobně pohybovat okolo 100 milionů korun. Hradit ji bude město ze svého rozpočtu. O tom, kolik bude parkování pro veřejnost stát, se bude jednat.

Radní Semerák však naznačil, že první tři hodiny stání by mohly být zdarma. Ve hře je i měsíční předplatné stání za zhruba 600 korun.