Na podjatost státní zástupkyně, na otrávené jídlo v restauraci švédského obchodního řetězce, na parkování aut v Nádražní ulici a další, občas i kuriózní návrhy a stížnosti směřují občané na adresu města. Jen za loňský rok jich bylo do centrální evidence na Magistrátu města Ostravy zaneseno 362.

„Lidé poukazovali například na nalezení lebky mezi hroby, stěžovali si na otrávené jídlo v nejmenované restauraci. Kromě toho dostáváme také zlepšovací návrhy. Třeba že by pod Ostravou mělo být metro nebo ze skeletu naproti domu kultury parkoviště jako v Americe, kam se vyjíždí po spirále. Anebo si u nás byl stěžovat občan na to, že jej pomlouvají sousedé, že vybírá popelnice," jmenuje některé z těch úsměvnějších stížností mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Pět procent

Podle ní je ale takových kuriozit jen kolem pěti procent ze všech, které občané magistrátu doručí. „Pokud někdo pošle stížnost na adresu města, dostane se na odbor vnitřního auditu a odtud ji převezme oddělení, kterého se to týká. Toto oddělení danému stěžovateli odpovídá," popsal náměstek primátora Dalibor Madej postup, jak je poté se stížnostmi naloženo.

Nikde není tak stupidní

Jednou z posledních, které řešili radní v tomto týdnu, je stížnost jistého ostravského výtvarníka na nesmyslný tržní řád.

„Kreslím portréty lidí na ulicích, na jarmarcích, na poutích, hradech, zámcích, a to po celé Moravě a na Slovensku. Nikde jsem se nesetkal s tak stupidním tržním řádem, který město Ostrava vydalo. Brání mi tím ve městě, kde bydlím přes třicet let, provádět tuto moji uměleckou činnost. I když jsem ochoten za pronájem záboru místa platit poplatky," argumentuje výtvarník, který by rád na Masarykově náměstí portrétoval kolemjdoucí zájemce.

Problém je v tom, že podle příslušných paragrafů jeho činnost podléhá tržnímu řádu a je možná pouze v rámci vánočních trhů. Nicméně náměstek Dalibor Madej k tomu podotkl: „Pokud dostaneme podobných podnětů od umělců více, rada města je ochotna se jimi zabývat a tržní řád upravit." A vysvětlil, že město upravilo tržní řád, protože se v centru zvyšoval počet prodejců, kteří obtěžovali kolemjdoucí a rostla kriminalita.