V Dolních Vítkovicích, kde má festival už pátým rokem spolehlivé zázemí, bylo v sobotu krásně veselo. Tentokrát však ne v převážně venkovních prostorách areálu, ale podruhé přímo v Národním zemědělském muzeu, které se stalo novým partnerem festivalu.

Pod vysoké pece se sjelo na osmnáct vinařství, a to nejen z Moravy, ale i z Rakouska či dalekého Španělska, dorazili totiž vinaři z barcelonského vinařství Solà Raventós s téměř stoletou tradicí či zástupci rodinného vinařství Bergmann, jehož vinice se rozprostírají kolem městečka Retz.

Španělé chtěli poznat Česko

„Jsme výhradní dovozci jejich vín do Česka, takže chtěli naši kulturu, festival i město Ostravu poznat blíže,“ řekla na adresu vinařství Solà Raventós spoluorganizátorka festivalu Hana Vrublová z vinařství Navínko, které bylo rovněž jedním z účastníků akce, jejíž rodící se tradici nepřerušila ani pandemie covidu. Ostrava žije vínem se konala i v uplynulých dvou letech, byť v náhradních termínech.

Ostravská muzejní noc. 28. května 2022 v Ostravě.
Ostravská muzejní noc znovu táhla, lákaly programy i město z ptačí perspektivy

Pořadatelé festivalu odhadovali návštěvnost do dvou tisíc lidí, počítali totiž s „pocovidovou leností“. Přesná čísla v sobotu v podvečer ještě nebyla známá.

„Po covidu se navíc těžko odhaduje nějaká návštěvnost jakékoli akce, lidé dnes už totiž tolik nekupují vstupenky v předprodeji,“ vypozorovala spoluorganizátorka festivalu, jehož součástí byl i celodenní hudební program na hlavním a folklorním pódiu, opakované workshopy s vinaři a široká paleta vín k degustaci, a to například i z Gruzie.

Nejlepší vinaři z Mikulova i ValticSe svou produkcí se osobně předvedla známá vinařství z jižní Moravy, například vinařství Mikrosvín z Mikulova, Vilavin rovněž z oblasti Pálavy, Obelisk z Valtic a mnohá další. Všichni brali Ostravu jako festival s ověřenou adresou.

Český běh žen, 28.5.2022 v Ostravě.
Davy závodnic v Ostravě zastavily dopravu, Český běh žen slavil 10. výročí

„Poptávka po festivalu vína v Ostravě byla, stále jsme přitom jediný větší festival vína ve městě,“ okomentovala kulisy Hana Vrublová, jež na rozdíl od řady pivních festivalů, které jsou spíše masovými akcemi, těží z minimální konkurence. Důležité podle ní je, že festival není jen výstavou vín, ale že se na něm vinařství osobně prezentují se svou produkcí a trendy.