Kunsthalle nebo česky řečeno městská galerie. To je instituce, o jejímž zřízení se v Ostravě mluví už roky, nejhlasitěji pak od dob nakonec neúspěšné kandidatury na evropské hlavní město kultury 2015. Tehdy ji město plánovalo postavit jako součást kulturního klastru na Černé louce.

Od příštího roku

Myšlenka na galerii, ve které by se konaly výstavy současného umění či třeba absolventských prací, ale nabrala reálnější obrysy až nyní. Ostravští zastupitelé ve středu odhlasovali, že instituce začne už od příštího roku fungovat v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic a po dokončení rekonstrukce také v objektu Trojhalí na Nové Karolině.

Ve hře sice byla do poslední chvíle ještě druhá verze, a sice vznik příspěvkové organizace, která by galerijní činnost obstarávala, ta ale pro tyto účely nenašla podle vedení města vhodný objekt. K nelibosti lidí z občanského sdružení Kunsthalle Ostrava, již stáli za touto variantou, toto řešení přes zastupitelstvo nakonec neprošlo.

Podle náměstkyně primátora pro oblast kultury Simony Piperkové je první varianta výhodnější, protože má k dispozici nejen vhodné a navštěvované prostory, ale město je navíc i členem sdružení Trojhalí Karolina, a nemusí tedy zakládat nový subjekt. Historický objekt na Karolině má sloužit jako kryté náměstí otevřené široké veřejnosti a rekonstruováno má být do konce příštího roku. Gong je lidem přístupný už nyní.

Trojhalí. Ilustrační foto.

„V Trojhalí budou zhruba dvě větší výstavy za rok, v Gongu by jich pak bylo během celého roku několik. Rostoucí návštěvnost Dolní oblasti Vítkovic, která má v plánu přivítat milion lidí ročně, je dalším faktorem, který mluví pro to, aby tam městská galerie byla umístěna," konstatovala Simona Piperková.

Kolik to bude stát?

Provozní náklady městské galerie by se měly pohybovat kolem deseti milionů korun ročně. Další podrobnosti fungování nově zřízené instituce bude město ještě řešit. Galerie by měla začít fungovat zhruba v polovině příštího roku do zprovoznění Trojhalí by výstavy byly pouze v Gongu.

„Nadále se zabýváme i proměnou Černé louky, ve spolupráci s ateliérem Maxwan už vznikla územní studie pro toto území. Do roku 2015 by Černá louka mohla být připravena k výstavbě, ale spíš to bude ještě později. Jako první by tam měla vyrůst koncertní síň, kterou Ostrava také potřebuje. Městská galerie by zatím fungovala jinde a postavila by se až ve chvíli, kdy by se na ni našly peníze," doplnil k tématu primátor Ostravy Petr Kajnar.