Dva plus jedna nebo jedna plus jedna jsou nyní nejobsazovanější byty v Ostravě.

„Disponujeme asi 1600 byty ve zhruba 230 domech. Nejvíce máme jednopokojových a dvoupokojových bytů, po kterých je také největší poptávka. Nájemné se pohybuje od pětačtyřiceti do devadesáti korun za metr čtvereční, přičemž rozhoduje lokalita a stav bytu. Máme například i slevy pro studenty, kdy jeden metr čtvereční vyjde i na pětatřicet korun. Příjmy z nájemného činí přibližně 42 milionů korun ročně, které jsou vráceny zpět do správy domovního fondu," řekla starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová a doplnila, že investice do rekonstrukce bytů se obvodu vyplatí.

„O čisté a opravené byty zájem je. Generálně rekonstruujeme například dům Na Liškovci 8. Vloni jsme zrekonstruovali dům v ulici Trocnovské 38 v Ostravě-Pří-voze, který byl dlouhodobě neobsazený. Čtyři opravené bytové jednotky jsme pronajali během dvou kol výběrového řízení. Chceme v tomto trendu pokračovat," dodala Petra Bernfeldová.

Důležitá je lokalita

Přesně 5257 byty disponuje Ostrava-Jih, přičemž volných z nich je zhruba sto. „Letos chceme investovat do údržby přes 58 milionů korun. Největší zájem je o dvoupokojové byty v okolí kina Luny, tedy na ulicích Svornosti, Volgogradské, Patrice Lumumby, Kischově a na ulici Jiskřiček," uvedla radní Markéta Langrová.

Uvolněné byty se pak například v Ostravě-Porubě obsadí do pěti týdnů. Tady bytový fond spravuje přes 800 z nich. „Lidé vyhledávají byty na Hlavní třídě a U Oblouku. V průměru pak zaplatí 55 korun za metr čtvereční," popsal místostarosta Poruby Petr Zábojník.

Obsazeno

Ne všude ale volné bytové jednotky jsou. Obsazeno mají například v Mariánských Horách a Hulvákách. „Ve správě máme zhruba 2200 bytů. Zaplněny jsou prakticky všechny kromě těch, které se aktuálně opravují a připravují pro nové nájemníky. Takových je do deseti. Opravy uvolněných bytů se provádí průběžně, investice dosahují 50 milionů korun ročně. Byt, který se uvolní, je obsazován prakticky obratem v řádech dnů. Že je aktuálně volný, nevyhlašujeme, vhodného nájemce pracovníci bytového odboru vybírají ze seznamu žadatelů, který na úřadě vedeme, už při uvolnění bytu," vysvětlil místostarosta obvodu Patrik Hujdus.

Levně?

Městské byty vyhledávají hlavně mladí lidé, pro které je přijatelná výše nájemného. Ta se v obvodech pohybuje kolem 50 korun za metr čtvereční. „Hledali jsme s přítelem menší byt, kde bychom začali žít společně. Bylo nemyslitelné zaplatit vysoké kauce, které často požadují realitní kanceláře nebo vlastníci. Takže jsme na stránkách obvodu, kde máme trvalé bydliště, zažádali o byt. Platíme pětačtyřicet korun za metr čtvereční, což je výhodné. Nicméně na byt jsme čekali několik měsíců," vysvětlila Marcela Menšíková z Ostravy-Zábřehu.