Návrhy jsou k vidění v Multižánrovém centru Cooltour v Ostravě ještě do konce měsíce ledna, pak se výstava přesune do Nové radnice v Ostravě.

A jak by vypadala některá místa po takovém městském zásahu?

MOST

Současná podoba Mostu Miloše Sýkory.NÁVRH.  Autor Radim Václavík představil jednoduché a nenáročné zkrášlení mostu Miloše Sýkory.

Autor Radim Václavík představil jednoduché a nenáročné zkrášlení mostu Miloše Sýkory. Podle něj je most moravskou a slezskou spojnicí nábřeží Ostravice, ale postrádá lidové detaily, jako květiny a zeleň. Navrhuje proto na most umístit truhlíky s květinami. Součástí zásahu by pak byla komunitní péče o tyto květiny, tak jako se lidé starají o flóru na vlastních zahrádkách.

SÍDLIŠTĚ

Současná podoba porubského sídliště.NÁVRH. Udělat ze sídliště město. To je vize Davida Kotka.

Udělat ze sídliště město. To je vize Davida Kotka. Podle něj je na střechách porubských sídlišť v obvodech 4, 5 a 6 až 120 metrů čtverečních nevyužitého místa, na které by se dalo přesunout bydlení z přízemí, ve kterém by mohly být klidně realizovány obchody, prádelny, tělocvičny nebo i krytá parkovací místa. Podle Kotka by tyto takzvané partery mohly být otevřeny i čtyřiadvacet hodin denně a náklady na takovouto úpravu jedné budovy činí patnáct milionů korun.

Současná podoba porubského sídliště.

NÁVRH. Udělat ze sídliště město. To je vize Davida Kotka.

MRAKODRAP

Netradiční návrh pro využití ostravského „mrakodrapu" v Ostrčilově ulici má Eva Proskeová. Nejvyšší ostravská budova, která chátrá a zvažuje se její snížení, by se po jejím zásahu stala součástí „panelákové turistiky" s výhledem na celou krajskou metropoli. V současnosti se zpracovává projekt na revitalizaci věžáku, který by měl být dokončen v průběhu letošního srpna.

HALDA EMA

Umělečtěji a netradičněji pojal Městské zásahy Atelier 38. Inspirací pro plastiky na haldě Emě mu byl citát od Egona Bondyho: „… Neprocitnu tady, až na jiným světě. Muchomůrky bílé budu sbírat v lese."

Vizualizace, které Deníku poskytlo Multižánrové centrum Cooltour Ostrava, najdete v přiložené fotogalerii.
Všechny návrhy jsou pak k vidění v Multižánrovém centru Cooltour v Ostravě ještě do konce měsíce ledna, poté se výstava přesune do Nové radnice v Ostravě.