Město chce protimetanovými opatřeními v centru i dalších částech Orlové navázat na činnost v letech 2003 až 2005, kdy se podařilo dostat výbušný plyn v orlovském podzemí pod kontrolu. Na pokračování projektu uvolnil stát 34,5 milionu korun, uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

K únikům metanu do kanalizační sítě docházelo v historické části Orlové opakovaně v roce 2002. Pravděpodobnou příčinou bylo uzavření důlních šachet a jam, které kdysi sloužily k větrání a odsávání vzduchu a metanu. Vedení města tehdy několikrát vyhlásilo havarijní stav a policie uzavřela na určitou dobu místní náměstí. V pilotním ochranném projektu za 56 milionů korun se podařilo do roku 2005 odvést metan do dvou odsávacích stanic, kde se spaluje.

"Rozsah některých opatření je ale nedostatečný. Je potřeba dokončit opravy kanalizací například v ulicích Sv. Čecha, M. Tyrše nebo B. Smetany. Nutná je také sanace objektu Drogerie a další čtyři vrty především v bývalé Klášterní kolonii a ulicích Žofínská, Lipová nebo Nádražní," uvedl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Měření metanu v půdě podle něho ukázala, že se důlní plyn vyskytoval i v orlovské části Poruba, kde se opatření v minulosti nerealizovala. "Zároveň chceme vybudovat u odsávací stanice v Orlové-Městě kogenerační jednotku, kde by se metan využíval k výrobě elektrické energie," uvedl Mojžíšek.

Rizika úniků metanu v historickém centru i městské části Poruba by podle něho měla být zabezpečena do dvou let. "Obdobná řešení lze předpokládat v budoucích letech v části Kopaniny, kde by měla být do dvou let ukončena činnost Dolu Doubrava," dodal místostarosta.

Podle odborníků je na celém Ostravsku 400 nezajištěných důlních děl, z nichž 125 leží v obydlených oblastech. Odstranění všech míst, ze kterých může unikat metan, by si vyžádalo více než 700 milionů korun.