Zářijová přednáška bude již tradičně věnovaná netopýrům – jediným aktivně létajícím savcům. Letos se zde Mezinárodní noc pro netopýry uskuteční již podvacáté.

V pořadí 28. ročník Mezinárodní noci pro netopýry (IBN) proběhne ve výukovém centru Zoo Ostrava ve středu 4. září 2024 od 18 do cca 22 hodin. V zoo se tato akce koná každoročně od roku 2005.

Letos se zde tedy uskuteční již podvacáté. Účastníci se opět mohou těšit na přednášku plnou zajímavostí ze života netopýrů a informací o jejich aktuální situaci v přírodě, jak je lze těmto jediným aktivně létajícím savcům pomoci a proč jsou v přírodě důležití.

„Chybět nebude ani přehled druhů, které se vyskytují v České republice. Zájemci si budou moci prohlédnout techniku užívanou při výzkumu netopýrů a rovněž několik živých netopýrů. V případě příznivého počasí bude po přednášce (cca od 20 hodin) následovat vycházka po večerní zoo s detektorem ultrazvuku, pomocí něhož lze sledovat netopýry,“ říká mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

close Vypouštění netopýrů. info Zdroj: Zoo Ostrava/Enrico Gombala. zoom_in Vypouštění netopýrů.

Přímo v areálu zoologické zahrady žije téměř jedna třetina druhů vyskytujících se v ČR. Vycházka bude zakončena krmením a vypuštěním netopýrů. Akci povede zoolog Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea v Opavě, který je dlouholetým členem České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Pro děti budou po dobu přednášky, tj. od 18 do cca 19:30, připraveny rozličné netopýří aktivity.

V České republice se v současnosti IBN koná na přibližně 50 místech. Akci zajišťují členové ČESON, organizace založené roku 1991, a probíhá vždy na přelomu srpna a září. Průkopníky IBN se stali polští chiropterologové, kteří v letech 1995 a 1996 uspořádali dvě Polské noci pro netopýry. Tato aktivita pak v roce 1997 pokračovala jako Evropská noc pro netopýry (EBN), přičemž její 1. ročník se tehdy uskutečnil v Polsku, Švýcarsku a Velké Británii. Česká republika se připojila již ke 2. ročníku EBN v roce 1998, v Zoo Ostrava probíhá pravidelně od roku 2005.

Evropská noc pro netopýry začala být postupně pořádána i v mnoha neevropských státech a rozšířila se i do tak exotických lokací, jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea či Jižní Amerika. Z Evropské noci se tak roku 2014 stala Mezinárodní noc pro netopýry (IBN).