Školákům už za několik týdnů skončí výuka a začnou letní prázdniny. A s nimi i letní jízdní řády, které v Ostravě budou platit od 29. června.

Na všech tramvajových, trolejbusových linkách a části autobusů bude jako každý rok prodloužen interval z deseti na patnáct minut (na některých linkách autobusů na půl hodiny) a bude zastaven provoz linek 20 a 92. To ale není vše.

Oproti loňskému roku, kdy byly výluky a letní změny v dopravě zanedbatelné, se letos na léto chystá řada oprav, které dlouhodobě odkloní desítky spojů ostravského dopravního podniku.

Most Miloše Sýkory

Už tento týden, v neděli 15. června, začínají práce v ulici 28. října u zastávky Most Miloše Sýkory. To znemožní průjezd linkám, které zde normálně staví. Většina jich stále pojede po svých obvyklých trasách s tím, že to pouze u zastávky Most Miloše Sýkory vezmou objížďkou po Havlíčkově nábřeží a Biskupské ulici. Výše zmíněna zastávka pak bude dočasně přemístěna na provizorní zastávku v Biskupské ulici do pravého odbočovacího pruhu, který bude dočasně zrušen.

Zato spoje linek číslo 71, 105, 106, 108, 109, 111, 112, 113 a noční spoje „osmatřicítky" pojedou odklonem přes zastávku Most Pionýrů. To platí i pro veškeré noční přípoje na zastávce Most Miloše Sýkory.

Náhradní autobusová doprava bude v pracovní dny ve dvacetiminutovém intervalu „pendlovat" v úseku zastávek Slezská Ostrava radnice Náměstí Jurije Gagarina Most Pionýrů a zpět. Tato výluka potrvá až do 30. srpna.

Opravy pod Bazaly

Kvůli opravám povrchu v křižovatce ulic Bohumínské a Dědičné u zastávky Bazaly, bude od 29. června na necelý měsíc změněna trasa linek, které zde staví. Zastávka Kamenec pak pro ně bude dočasně zrušena a zastávka Bazaly bude sloužit pouze pro spoje 29 a 30, a navíc bude přemístěna na obratiště pod mostem Českobratrské ulice. „Dvaadvacítka" zase nebude zastavovat na zastávce Všehrdův sad, a místo ní zde budou odbavováni cestující odkloněných linek 29 a 30.

Linka 101 bude zkrácena na úsek Hlavní nádraží Náměstí Jurije Gagarina a zpět. Výluka skončí 20. července.

Opravy na Jihu

Své si o prázdninách užijí také obyvatelé Ostravy-Jihu. Plánuje se oprava místního „minimetra" tunelu mezi zastávkami Hrabůvka kostel a Dřevoprodej , ale také se zhruba po čtrnácti letech chystá výměna kolejí v úseku Kolonie Jeremenko a Dřevoprodej. Odbavování cestujících během obou výluk, jejichž termín zatím není přesně stanoven, zajistí náhradní autobusová doprava.

Tištěný měsíčník pro studenty skončí Studenti a žáci od patnácti do šestadvaceti let si budou moci od 1. října zakoupit měsíčník pouze na bezkontaktní čipovou kartu ODISka. „Doteď si mohli studenti pořizovat buď tištěné předplatní jízdní doklady s průkazem, nebo bezkontaktní čipovou kartu ODISka. Od října už bude zbývat pouze druhá varianta," přiblížil Deníku jednatel KODIS Aleš Stejskal. Zároveň dodal, že říjnový termín byl zvolen záměrně tak aby si studenti mohli ještě v září pořídit běžný tištěný měsíčník. „Jakmile jim ale ten vyprší, budou už muset přejít na ODISku," dodal Stejskal s tím, že toto opatření platí pro celý integrovaný dopravní systém. Informace o tomto povinném přechodu byly zaslány všem středním a vysokým školámy tak, aby byli žáci a studenti včas upozorněni.