Co je vedlo k tomu, že si oba odskočili do Ostravy, ještě před festivalem Štěrkovna Open Music, kde v sobotu večer účinkovali u Hlučínského jezera?

JSEM PRO PŘÍMOU VOLBU

„Na jaře se mě zeptali v televizi, zda bych přijal kandidaturu na prezidenta České republiky. A od té doby proto také jezdím na různá místa a diskutuji nebo spíše se ptám občanů na různé věci. Protože to není jenom tak, přijmout takové rozhodnutí. Osobně si myslím, že přímá prezidentská volba je správná, byť se později strhla bouře nevole, jenom proto, že některým lidem se nelíbí, kdo tu volbu vyhrál. Domnívám se, že přímá volba prezidenta se má odehrávat pouze mezi kandidátem a voliči bez politických stran, ale i bez hnutí, oligarchů a sponzorů. Zkrátka bez toho, kdo to zprostředkuje. Podle mě to vůbec není potřeba. Někdo má vystoupit a říci: Tohle je můj obličej, život a můj program. Takže i já se vám představuji. A když mi dáte důvěru, budu rád, a když mi ji nedáte, budu rád taky, protože se o sobě něco dozvím," reagoval Michal Horáček na dotaz, kdy už do toho praští a bude usilovat o to, aby se stal budoucím prezidentem.

LIDSKÝ TALENT

„Prezident není žádný spasitel, má velmi omezené pravomoci, ani zákonodárnou iniciativu, aby přišel do parlamentu a navrhnul nový zákon. Pokud bude nějaký kandidát tvrdit, že to tady všechno spasí, tak to je podvodník. Co by ale podle mého názoru prezident měl dělat, to je vnášet do veřejné debaty silným hlasem silná témata. Jedním ze silných témat pro mě jsou všechny překážky, které občanům brání v tom, aby mohli uplatnit svůj talent a jít za svou představou štěstí. Mnoho těch překážek je umělých a je potřeba je odstraňovat, protože v naší republice nemáme platinové doly, hluboká naftová pole ani moře na rozdíl od mnoha jiných zemí. Ale máme přírodní zdroj a tím je lidský talent, pracovitost, vynalézavost a vytrvalost, abychom za svými sny mohli jít. A všechno, co tomu překáží, na to je potřeba upozorňovat a ve veřejném prostoru řešit," nechal se v sobotu slyšet Michal Horáček.

IMIGRACE

Ten se vyjádřil i na téma uprchlické krize. „Zdá se mi, že společnost má rostoucí obavu z imigrace a klesá ochota někoho přijmout. Jaký je na to můj názor? Za dobu tisícileté existence našeho státu jsme tady vyrostli v prostředí, kde jsme oddělili sféru náboženskou od sekulární na rozdíl od lidí z islámských zemí, kteří tyto dvě sféry neoddělují. A pokud na to nepřistoupí, tak jim jedině lze vzkázat, ať sem raději nechodí, neboť budeme nešťastní my, ale i oni," uzavřel Michal Horáček toto téma.