Dva roky od koupě pozemku známého jako Trojzubec už stojí hmatatelné základy budovy. Do země se poprvé koplo loni v červenci. Společnost Contera, která v Ostravě už působí prostřednictvím průmyslových parků v Hrušově, Kunčičkách a Mošnově a prostřednictvím dalších prostor ve Výstavní ulici, tak rychle pokračuje ve své vizi vdechovat nový život nevyužitým brownfieldům.

Vizualizace Organicy:

„Začali jsme rozšiřovat portfolio i na rezidenční projekty a administrativní budovy, přičemž ostravská Organica je první takovýto velký projekt právě na někdejším brownfieldu,“ řekl generální ředitel Contery Tomáš Jirků, podle něhož se i v těžké době pro stavebnictví daří držet původně stanovenou částku za výstavbu kolem 1,5 miliardy korun a rezervy mohou zůstat nedotčeny.

Organica porazila krychli

Budova po svém dokončení nabídne přes 25 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných prostor, drtivou většinu z nich však bude exkluzivně využívat IT společnost Tietoevry Czech, která se tam přesune z nedalekého objektu Tietoevry Towers u náměstí Republiky.

Vizualizace koncertní síně v Ostravě.
Ostrava, město vizualizací. Kdy se těchto staveb za miliardy dočkáme?

„Díváme se na zázemí z pohledu lidí, kteří tam budou pracovat. Dlouho jsme přemýšleli, jestli má přesun smysl, co tím získáme. A shodli jsme se, že naše základní principy spolupráce a kreativity budeme moci rozvíjet mnohem lépe zde. Chceme pro své lidi příjemné moderní prostředí,“ vysvětlila HR manažerka Tietoevry Jana Krajcarová, podle níž byla ve hře i podoba budovy ve tvaru krychle, vize živoucího organického objektu ale nakonec zvítězila.

Park a chytrá řešení

Projekt Organica není jen samotná budova, ale i přilehlý odpočinkový park s mobiliářem a osvětlením, který bude co do tvarů vyznávat stejné rysy jako čtyřramenný symetrický objekt s venkovním atriem uprostřed.

„Atrium má v průměru pětatřicet metrů a bude sloužit jako příjemná relaxační zóna. V každém ze šesti pater budovy budou otevřená pracoviště a uzavřené kanceláře, podle potřeb pracovníků, do kterých se vstupuje z okružní chodby. Venkovní prosklená fasáda je záměrně zasekávaná,“ popsal některé zajímavosti objektu jeho architekt Ludvík Seko z pražského ateliéru Schindler Seko Architects a projektový ředitel Contery Martin Budina navázal některými chytrými prvky.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
VIDEO: V Ostravě vznikne Organica, budova za miliardu. Přesune se tam i Tieto

„Celá budova bude takzvaně ‚smart‘. Od parkování, kde vás mobilní aplikace dovede na volné parkovací místo, přes atrium, kde si lidé budou moci nabít chytré telefony přímo z lavičky, nebo fotovoltaickou elektrárnu s tepelnými čerpadly, čímž bude objekt energeticky soběstačný, až po inteligentní systém vzduchotechniky, který bude pomocí čidel posílat čerstvý vzduch tam, kde to bude potřeba,“ vysvětlil Martin Budina.

Kde lidé zaparkují?

V objektu bude pracovat až dva a půl tisíce lidí, pro které se přímo pod Organikou počítá s 317 parkovacími místy Aby však byly uspokojeny potřeby většiny, bylo uzavřeno strategické partnerství s Forem Nová Karolina, které uvolní Organice část ze svých 1500 parkovacích míst pod nákupním centrem.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
V Organice v centru Ostravy najde zázemí až 2 a půl tisíce zaměstnanců Tieta

Organica by měla být podle původních plánu i aktuálního postupu dokončena na ve třetím kvartálu příštího roku, a to i díky jasně daným a dodržovaným pravidlům s magistrátem. „Je jedním z úkolů města podporovat privátní investice na svém území a pro nás to není jen prázdná fráze. Proto jsme nyní svědky vzniku jednoho moc hezkého projektu,“ okomentoval rostoucí stavbu primátor Ostravy Tomáš Macura.