Snížit emise u průmyslových podniků na co nejnižší hranici. To je jedna z věcí, které by znečištěnému ovzduší na Ostravsku určitě ulevily. Investice do ekologických opatření jsou pro firmy nákladné, a proto si jejich realizaci raději dvakrát rozmyslí.
Podniky měly možnost požádat o dotaci. Ty úspěšné mohou počítat až s devadesátiprocentní podporou, což dosud nebylo. Ministerstvo životního prostředí na ekologická opatření pro průmysl na Ostravsku vyjednalo s Evropskou komisí částku pět miliard korun. Firmy z Moravskoslezského kraje se přihlásily s více než třiceti projekty.
„V rámci všech žádostí, které byly schváleny k financování, byly v lednu vydány registrační listy a rozhodnutí ministra, přičemž oba tyto dokumenty již byly odeslány žadatelům," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Doplnil, že podniky by měly po obdržení obou uvedených smluv dodat co nejrychleji všechny potřebné podklady, aby jim mohla být dotace nakonec poskytnuta a mohlo být zahájeno samotné financování projektu. „Financování z prostředků Evropské unie pak bude probíhat průběžně v závislosti na rychlosti realizace projektů," dodal Vitík.
O dotaci požádala i kunčická huť ArcelorMittal
„Jako podnik jsme loni měli poprvé možnost požádat o dotace na investice, které povedou k dalšímu snížení našich emisí. Za posledních deset let jsme do ekologizace provozů investovali čtyři miliardy z vlastního rozpočtu," uvedla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí ArcelorMittalu. Doplnila, že společnost by ráda ekologizovala hned několik provozů.
„Zejména energetiku a vysoké pece s oběma aglomeracemi. Díky investicím do ekologizace energetiky budeme vyrábět teplo a elektrickou energii se sníženými emisemi oxidu siřičitého a dalších látek i prachu," uvedla Černá Dvořáková s tím, že investice do aglomerací významně sníží především emise prachu a to o dalších dvacet procent.
„Konkrétně se jedná o výstavbu několika nových tkaninových filtrů, které budou fungovat buďto samostatně, nebo budou instalovány jako druhý stupeň čištění za stávající odprašování elektrostatickými filtry, případně zvýší kapacitu a efektivitu odprašování stávajících tkaninových filtrů," popsala jednu z nejmodernějších technologií mluvčí huti. Jeden z projektů, které Mittal přihlásil, je už zároveň také dokončen. Jde o odprášení vápenných cest pomocí speciálních filtrů. „Díky tomu se nepřímé emise prachu sníží v průměru o sto tun ročně," vyčíslila Černá Dvořáková s tím, že pokud bude projekt schválen, dostane Mittal peníze zpětně.