„Během pandemie se lidé více naučili trávit čas v přírodě a klidu. Mnozí z nich se jistě rádi vrátí na rušná místa, do klubů, na festivaly nebo na sportoviště. Dá se ale předpokládat, že si jich celkem dost oblíbilo klidné výlety přírodou, daleko od ruchu velkoměsta. A právě pro ně jsou určené naše Yogapointy. Jsou to otevřené zastřešené přístřešky ze dřeva, které nabídnou pohodovou atmosféru, příjemný prostor a částečně i soukromí,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že součástí Yogapointů, které budou moci lidé využívat zcela zdarma, budou i instruktážní panely s radami, jak si protáhnout tělo.

Příprava budoucích strážníku ke slibu.
Městská policie Ostrava vyřadila nováčky

„I když těmto konstrukcím říkáme Yogapointy, nikde není nařízeno, že se v nich může pouze cvičit jóga. Lidé si v nich mohou zarelaxovat, dát si svačinu, nebo se protáhnout tak, jak jsou zvyklí. Co bychom ovšem po lidech vyžadovali, je ohleduplnost. Když se budou k těmto místům chovat s respektem k ostatním turistům a lidem, kteří Yogapoint budou chtít navštívit po nich, budou nám všem tato fajn místa sloužit hodně dlouho,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška v Karviné, kde se Yogapointy oficiálně uvedly do provozu.

Dva větší jsou právě v Lázních Darkov a na Malé Morávce na Bruntálsku, tři menší jsou pak v areálu dolu Landek v Ostravě, v Trojanovicích poblíž Rekovic na Horečkách a u přehrady Olešná ve Frýdku-Místku.

Yogapoint v Lázních Darkov.Yogapoint v Lázních Darkov.Zdroj: KÚ MS kraje

Základním konstrukčním prvkem Yogapointů je dřevo. Na čtyřech trámech je vybudovaná průsvitná pergola, která umožňuje hru se slunečním světlem. Všechny tyto aspekty navozují atmosféru klidu a souladu s přírodou.

Tento projekt vznikl ve spolupráci s architektonickým studiem KLAR, konkrétně s architekty Zdeňkem Liškou a Václavem Kociánem. „Při práci na konceptu pro toto zadání pro nás byly podstatné určité základní elementy, kterými by se dala jóga jako taková popsat. Náš návrh se tedy snaží reflektovat stabilitu, lehkost, jednoduchost a svým materiálovým pojetím také určitou sounáležitost s přírodou, „řekl architekt Zdeněk Liška.

Pět dní nabitých basketbalem. Česko-polský kemp si užilo na padesát chlapců.
Pět dní nabitých basketbalem. Česko-polský kemp si užilo na padesát hráčů

„Cílem bylo navrhnout drobný objekt, který se bude jako prefabrikát osazovat na různých místech, ať už v městském prostředí, v rekreačních oblastech či v úplně volné přírodní krajině,“ dodal architekt Václav Kocián. Zhotovitelem Yogapointů byl Ladislav Vajtr.

„Yogapointy, kterými jsme se inspirovali v zahraničí, jsou lidem k dispozici už od začátku prázdnin. Věřím, že si lidé Yogapointy oblíbí. Nechali jsme je vybudovat, aby místním lidem zpříjemnily volný čas. Také věříme, že je to další krok směrem k zatraktivnění našeho regionu pro cestovatele a turisty,“ uzavřel náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že první dva roky se o Yogapointy bude podle smlouvy starat jejich zhotovitel, pak tuto povinnost převezme kraj.