„Miminka mají tendenci uchopovat nebo si na ručičky namotávat zavedené výživové sondy, infuzní sety nebo endotracheální kanyly. Díky tomu, že mají po ruce chapadélka, nehrozí, že hadičky vytáhnou a my je pak budeme muset zavést znovu zpět.

Tyto úkony jsou totiž pro miminko i přes veškerou naši šetrnost zbytečně traumatizující,“ vysvětluje Jana Kučová, staniční sestra jednotky intenzivní a resuscitační péče pro novorozence, která je součástí Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Projekt Chobotničky pro kulíšky se zrodil ve spolku Nedoklubko. Za uplynulé už zmíněné tři měsíce bylo ve FNO chobotničkami obdarováno 140 miminek.

„S Nedoklubkem už spolupracujeme řadu let a rádi se zapojujeme do jeho projektů zaměřených na nedonošené děti,“ říká dále staniční sestra a upřesňuje, že zdejší oddělení ročně pečuje o několik stovek nedonošených novorozenců.

Konkrétně loni jich bylo 421, nejmenší miminko v roce 2016 přitom měřilo 28 cm a vážilo 470 gramů. Chobotničky se na zdejší pracoviště dostávají buď z Nedoklubka, nebo přímo od žen, které je uháčkovaly.

„Jde o unikátní, velmi půvabné výtvory vyrobené podle speciálních a striktně daných požadavků. Nejlepší je, když mají velké oči nebo pestrobarevné mašličky či jiné prvky, které mohou miminka lépe zafixovat, když už jsou schopná otevřít očička,“ přidává Jana Kučová zkušenosti z praxe a doplňuje, že z pozitivních reakcí rodičů je patrné, že háčkovaná zvířátka působí příjemně i na ně.

Jsou rádi, když jejich miminko má u sebe ručně vyrobenou a nezištně darovanou hračku, která mu zpříjemňuje a usnadňuje první dny života.

„V současné době máme chobotničky pro všechna miminka, ale protože jich je hodně, jsme rádi za každého dalšího háčkovaného hlavonožce. A také nás těší, že se nám ozývá stále více lidí ochotných chobotničky vyrobit a darovat,“ říká Jana Kučová.