Slavnostní předání se konalo na centrální hasičské stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu. Všechny čtyři cisterny – dvě CAS 20-Scania a dvě CAS 20-Tatra 815 Terra – byly pořízeny ze státního rozpočtu za celkovou sumu bezmála 37 milionů korun.

"Cisternová automobilová stříkačka CAS 20-Scania v technickém městském provedení je určena pro přepravu hasebních prostředků (nádrž na 3000 litrů vody a 200 litrů pěnidla), přepravu hasičského družstva 1+5 a technických prostředků pro širokou škálu technických zásahů. Vozidlo je určeno pro použití na zpevněných komunikacích především v podmínkách městské zástavby," popsal mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. 

Letošní oslavy hornického svátku se v Karviné odbývají pouze pietou za zemřelé kamarády, kulturní program pro veřejnost není.
Den horníků na Ostravsku? U těžařů jen pieta, na Turky už vzpomene málokdo

Cisternová automobilová stříkačka CAS 20-Tatra 815 Terra v technickém venkovském provedení je určena pro přepravu hasebních prostředků (nádrž na 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla), přepravu hasičského družstva 1+5 a technických prostředků pro širokou škálu technických zásahů. Vozidlo je určeno pro použití i na nezpevněných komunikacích především v podmínkách méně kvalitních mimoměstských komunikací lokálního charakteru s omezenou zimní údržbou.

Ve výbavě obou typů cisteren je hydraulické vyprošťovací zařízení, elektrický naviják, pneumatické zvedací vaky, přetlakový ventilátor, hadice, armatury, vybavení pro zásah na vodě, dýchací přístroje, ochranné obleky, osvětlovací stožár, kamerový systém. Zvláštní výstražné zařízení Rumbler je vybaveno speciální nízkofrekvenční sirénou pro účinnější šíření zvuku," 

"Ministr Hamáček zde také předal Medaili ministra vnitra psovodovi pprap. Petru Svobodovi ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, který se zapojil se svým služebním psem Diegem do srpnové záchranné mise českého týmu USAR v libanonském Bejrútu, ale nemohl se zúčastnit již uskutečněného ocenění členů týmu USAR v Praze," doplnil dále mluvčí hasičů. 

Poškozený billboard v Ostravě.
Naštvaný důchodce zničil v Ostravě volební billboard. Chytili ho strážníci

Ve středu pak ministr Hamáček ve společnosti hejtmana Vondráka poklepal na základní kámen stavby zbrusu nové centrální hasičské stanice HZS MSK v Novém Jičíně u křižovatky Propojovací a Hřbitovní ulice, která přijde na 236 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Této slavnostní akce se zúčastní hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a další hosté.

Dosavadní objekt HZS MSK ve Zborovské ulici, kde sídlí vedení Územního odboru HZS MSK (tedy okresu), novojičínská výjezdová jednotka HZS MSK, vyšetřovatelé požárů, preventisté a další odborní pracovníci, je léta zastaralý a hasiči tam doslova bojují o každé volné místo. Výstavbou nové centrální stanici dostanou profesionální hasiči důstojné místo, stejně jako tomu je ve zbývajících pěti okresech Moravskoslezského kraje.

Mezi další body ministrovy cesty patří i setkání s vedením a pracovníky Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) v Ostravě-Radvanicích a prohlédne si Integrované výjezdové centrum (IVC) v Jablunkově.

Nová prodejna Lidl na ulici Jugoslávská, září 2020 v Ostravě.
OBRAZEM: Obchod nové generace. Co na zrekonstruovaný Lidl v Ostravě říkají lidé?