„Je tady záměr přistoupit opravdu k té finální etapě dovýkupu posledních pozemků, které zbývají pro tuto vodní nádrž, zajištění financování tak, aby se ta stavba mohla v roce 2018 rozeběhnout," řekl Jurečka. Zbývá dořešit cenu přeložky silnice mezi Krnovem a Bruntálem, kterou bude nutné postavit v nové trase. Kvůli tomu vláda podle ministra debatu o přehradě ve středu přerušila.

Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec schválila menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Obyvatelé obce, jejíž část má přehrada zatopit, se stavbou nesouhlasili a v roce 2008 to jednoznačně vyjádřili v referendu. Nyní však část obyvatel žádá vypsání nového referenda.

Povodí Odry už vykoupilo většinu nemovitostí, které pro stavbu přehrady potřebuje, a zahájilo demolice. Krajský soud v Ostravě letos zamítl žalobu Nových Heřminov, jež napadla zásady územního rozvoje Moravskoslezského kraje, které se stavbou přehrady počítají. Podle žalobce je projekt zbytečně nákladný a nešetrný k přírodě.

„Přiznám se, že v tento okamžik je ta příprava toho projektu tak daleko, je tady vykoupeno přes 90 procent pozemků, bylo tady proinvestováno více než půl miliardy korun z veřejných zdrojů, že tady tento projekt zastavit si skoro nedokážu představit," řekl dnes ministr Jurečka.