Meziměsíčně přibylo v evidenci 508 nezaměstnaných a v porovnání s loňským červencovým stavem došlo k nárůstu o více než čtyři tisíce osob.

„Nově se v průběhu července ucházelo o zaměstnání 1 996 osob, což je o 498 více než v červnu. Naopak do zaměstnání a do samostatné výdělečné činnosti se pustilo 563 osob," upřesnila ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová

Jednalo se podle ní v největší míře o pomocné a nekvalifikované profese, administrativní pracovníky, prodavače v obchodech, pracovníky ve službách, řidiče, obsluhu strojů a zařízení, zámečníky, svářeče, zedníky a montážní dělníky.

„Velmi negativně hodnotíme červencové snížení počtu volných pracovních míst. Po pětiměsíčním nárůstu počtu volných míst došlo v červenci k poklesu o 338 míst. Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich měli tedy v závěru července k dispozici celkem jen 2180," doplnila ředitelka Yvona Jungová.

Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v databázi kontaktního pracoviště Ostrava nejvíce volných míst pro pracovníky ostrahy a bezpečnostních agentur, pomocné síly ve výrobě a službách, svářeče a řidiče. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce opět po svářečích, dále po nástrojařích, finančních a investičních poradcích a pracovnících v zákaznických a kontaktních centrech. Zájem o vysokoškoláky zůstává stále na nižší úrovni, poptávka byla ke konci měsíce zejména po technicích, řídících pracovnících ve stavebnictví a programátorech počítačových aplikací.

O jedno volné pracovní místo se mohlo koncem července 2013 v okrese Ostrava teoreticky ucházet 11,6 osob.