Takto by se dala krátce charakterizovat šestnáctiletá Michaela Marošová. Pochází z Havířova. Když jí zemřela maminka, vychovávali ji spolu se sestrou pěstouni. V roce 2014 se ale studentka floristiky rozhodla, že bude žít v dětském domově. Kmenová vychovatelka Lucie Kapustová z Dětského domova Na Vizině ve Slezské Ostravě, kde Michaela vyrůstá, u ní objevila výtvarné cítění. Talent byl na světě…

Míša malování miluje. A má úspěchy. Stejně jako loni se přihlásila do výtvarné soutěže pro děti z dětských domovů, kterou vyhlásil Úřad vlády ČR. Obrázky na téma Andělské Vánoce zaslalo více než dvě stě dětí a deset nejlepších ocenil samotný premiér Bohuslav Sobotka. O vítězné kresbě rozhodují členové vlády, zaměstnanci úřadu i veřejnost pomocí internetového hlasování. Ten nejlepší obrázek se pak objeví jako PF Úřadu vlády.

„Zatímco v loňském roce byla Míša devátá, letos jí vítězství uniklo jen o vlásek. Ze druhého místa měla radost," říká zástupkyně ředitele Dětského domova Na Vizině Ludmila Uhrová, která Míšu do Prahy doprovázela. „Součástí slavnostního předání cen v podobě malířských potřeb, kosmetických balíčků, knížek a kalendářů byla také projekce nové pohádky Anděl Páně 2. A to bylo pro nás překvapení," svěřuje se Ludmila Uhrová.

Loni dostala Míša k Vánocům malířský stojan, barvy, nezbytné štětce. Moc hezky si vyzdobila svůj pokojíček, má v něm své obrázky. „Stará se o veškerou výzdobu domova, takže má před Vánoci a Velikonoci plné ruce práce. Je autorkou také například dárků domova pro naše sponzory. Míša je velmi zručná a ochotná. Sama mám od ní letos adventní věnec," říká Ludmila Uhrová.

„Nejraději kreslím tužkou animované věci a postavičky," svěřuje se Michaela, která kromě malování také ráda vaří. „V sobotu mají větší děti v domově výuku finanční gramotnosti, a tak chodí nakupovat a mohou si ten den uvařit, na co mají chuť. Holky už mají letos napečeno i nazdobeno všechno cukroví," vypočítává Ludmila Uhrová.

A co Míša touží najít letos pod stromečkem? „Přála bych si mobil a módní zelenou bundu."