Ostrava: Vin Diesel „řádil" v Ostravě-Porubě

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se v lednu roku 2007 změnila v jedno ruské velkoměsto. Šok pro její obyvatele nastal už tím, že se na několika obchodech najednou objevily nápisy psané azbukou. Francouzský režisér Mathieu Kassovitz zde natáčel některé akční scény americko-francouzského sci- -fi Babylon A. D., v němž hlavní roli vytvořila jedna z hvězd hollywoodských snímků Vin Diesel. Právě na něho se soustředila pozornost nejenom filmového štábu, ale i stovek zvědavců, kteří s velkým zájmem sledovali scénu, v níž právě Vin Diesel projel kruhovým objezdem automobilem značky Čajka, při níž byl krátce pronásledován dětmi ruských usedlíků.

Ve filmu si „zahráli" i zdejší obyvatelé. Jako komparzisté se usídlili v několika naaranžovaných chudinských příbytcích. V otrhaných oděvech se ohřívali u ohňů, motali se také kolem poškozené helikoptéry. Vin Diesel si během pobytu v Ostravě přísně střežil své soukromí, v patách mu byla neustále ochranka. Snímek Babylon A. D. se ale podle zahraničních médií nesetkal s velkým diváckým úspěchem a dokonce některé zahraniční agentury uvedly, že to byl fimový propadák…

Filmy, se záběry
z Moravskoslezského kraje 
Vlčí jáma (1957), Parta Hic (1976), Housata (1979), S tebou mě baví svět (1982), Konto separato (1996), Johanka z Arku (1998), Tmavomodrý svět (2001), Divoké včely (2001), Udělení milosti se zamítá (2002), Babylon A. D. (2007), Bathory (2008), Alois Nebel (2011), Krásno (2012), Zakázané uvolnění (2013), Díra u Hanušovic (2013)

Novojičínsko: Dušan Klein točil na Vlčině, Jiří Svoboda na náměstí v Příboře

Okres Nový Jičín sice navštívilo mnoho herců, ale moc jich odtud nepochází. Asi nejznámějším rodákem je v současné době Ondřej Pavelka, jenž se narodil v Novém Jičíně, další známou postavou je Petr Vágner, moderátor jednoho rádia a známý seriálový herec.

Občas ale do novojičínského okresu zavítají filmaři. V roce 1974 to byl například režisér Dušan Klein, který si pro natáčení jedné scény kriminálního dramatu Případ mrtvého muže vybral hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Scenerie krajiny v Tiché se zalíbila režisérovi Juraji Deákovi, který tam točil některé sekvence televizního filmu Byla láska. Některé záběry se natáčely také v Hodslavicích. Film má jako datum vzniku rok 2002.

V srpnu 2009 bylo vzrušení na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře, kde se objevil Jaromír Hanzlík, Markéta Hrubešová a další známí herci. Jiří Svoboda tam natáčel televizní film Nepolepšitelný. Jiří Svoboda natáčel v Příboře již zhruba o sedm let dříve, když pracoval na filmu Udělení milosti se zamítá, jehož některé scény se točily v centru Karviné. Podle pamětníků použil kulisy Příbora v roce 1985 také režisér Otakar Kosek při natáčení filmu Principálka s Věrou Galatíkovou v hlavní roli. 

Bruntálsko: Johanka ze Slezské Harty a Bathory ze Sovince

Kraj v podhůří Jeseníků láká nejen české, ale i mnoho zahraničních filmařů.

Natáčely se tam celé filmy nebo řada zajímavých scén.

Velkou událostí na Bruntálsku bylo, když zde v roce 1998 natáčel francouzský režisér Luc Besson historický velkofilm Johanka z Arku. 

Francouzská pevnost na březích Slezské Harty. Filmaři u přehrady postavili repliku středověké pevnosti, natáčel se zde film Johanka z Arku. Dnes už po stavbě není ani památky, po natáčení ji filmaři zase zbourali.

Na březích Slezské Harty filmaři postavili repliku pevnosti a natáčely se zde bojové scény. Účinkovaly v nich desítky statistů z Bruntálska.

Film Housata (1979) byl prvotinou režiséra Karla Smyczka, který se celý natáčel v Krnově v místních textilkách a učňovských internátech.

Snad každý divák v Česku zná Slezský dům z Karlovy Studánky, je to onen pohledný horský hotel, z jehož balkonu skákal herec Pavel Nový ve snímku Marie Poledňákové S tebou mě baví svět (1982).

Zámek v Bruntále se hodil filmařům pro natáčení pohádek Zlatník Ondra (1995) a Císař a tambor (1998). V roce 2007 zde filmový štáb z Ukrajiny natáčel plesové scény pro parodickou komedii na motivy života spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina.

Filmařům se také zalíbilo maličké vlakové nádraží v Malé Morávce. Zde se točil Freonový duch (1990) režiséra Zdeňka Zelenky a objevilo se také v Aloisi Nebelovi (2011) Tomáše Luňáka.

Hrad Sovinec „hrál" ve filmu Juraje Jakubiska Bathory (2008). Hradní příkop, hradní nádvoří s děly, hradby čachtického hradu a silueta věže hradu, to vše bylo filmováno na Sovinci. 

Opava. Ilustrační fotoOpava se pojí s jednou z legend českého filmu Vlčí jámou

Černobílý snímek režiséra Jiřího Weisse z roku 1957 Vlčí jáma sice není v Opavě přímo natočen, ale slezská metropole v něm hraje velmi důležitou roli. Film totiž vychází ze stejnojmenné knižní předlohy české spisovatelky Jarmily Glazarové. Hlavní postavy se v průběhu devadesátiminutového, velmi těžkého a působivého dramatu přestěhují právě do Opavy, o níž je v průběhu filmu samozřejmě řeč.

Děj je zasazen do prostředí Opavska v období po první světové válce. Drama začíná příjezdem mladičké Jany, kterou ztvárnila tehdy sedmnáctiletá Jana Brejchová, ke svým pěstounům. Těmi jsou mladý, energií nabitý milovník přírody Robert, kterého hrál Miroslav Doležal, a jeho postarší manželka Klára. Její roli ztvárnila herečka Jiřina Šejbalová, které za její herecký výkon v tomto snímku uteklo o jediný hlas prestižní mezinárodní ocenění Zlatý lev za nejlepší ženskou roli.

Zápletka tohoto dramatu tkví v lásce dcery k otčímovi a v nesnázích spojených se stěhováním rodiny z vesnice do Opavy. Film vrcholí smrtí manželky a překvapivým dceřiným odmítnutím otčíma, který s ní chce po smrti své ženy žít. Weissův černobílý snímek si už po svém uvedení na konci padesátých let získal filmové kritiky. Kromě skvělé režisérovy práce dopomohli věhlasu filmu také vynikající herci, kteří ztvárnili ústřední postavy Vlčí jámy Jiřina Šejbalová, tehdy mladičká Jana Brejchová.

Jiří Bartoška filmoval v Třinci

Jiří Bartoška.

Populární herec Jiří Bartoška natáčel v létě 2010 v Třinci. Televizní film s tehdy pracovním názvem Krysy režíroval Robert Sedláček, který Jiřího Bartošku obsadil do role zkušeného policejního vyšetřovatele. Film pod konečným názvem Sráči měl premiéru v roce 2011.

V hutnickém městě se natáčelo na několika místech například náměstí TGM a okolí, řeka Olše u Třineckých železáren, náměstí Svobody, ale i v okolí Třince.

Děj se odehrává v Třinci a vypráví o vykradačích bank a pošt a zkorumpovaných policistech. Aby film bylo možno v televizi vysílat před desátou hodinou večerní, režisér z něho vystřihl dlouhou scénu se šňupáním kokainu. Přitažlivá jsou i jména dalších protagonistů Jaromír Dulava, Petr Čtvrtníček, Marek Daniel, Vlaďka Erbová, Robert Mikluš, Emil Horváth, Anna Cónová, Norbert Lichý a jiní. Film vznikl v Centru dramatické tvorby Televizního studia Ostrava.

Na karvinské šachtě natáčeli Vladimír Menšík a Josef Kemr

Byla to povedená, byť propagandistická komedie, ve které pražští herci hráli horníky, kteří pro zvýšení svých výkonů a utužení zdraví pijí mléko. Kdo z těch starších by si nepamatoval legendární komedii Parta Hic, v níž si zahrály české herecké celebrity, jako Vladimír Menšík, Josef Kemr, Regina Rázlová, Ivan Vyskočil, Josef Dvořák, Petr Nárožný a dokonce i Karel Gott?

Děj se sice odehrával z větší části v interiérech, ale několik záběrů bylo z areálu dnes již uzavřeného Dolu Barbora, kdysi 1. máj, v Karviné. Na dlouhou dobu pak zájem filmařů o Karvinsko opadl, přesto se dají v několika filmech najít stopy místních exteriérů. Vznikly však před komedií z havířského prostředí. Ve filmu Strakatí andělé z roku 1964 si „zahrála" křižovatka v centru Českého Těšína. V tomto filmu můžeme vidět i vynikající Natašu Gollovou.

Havířov má zase nesmrtelný otisk ve snímku Dvě věci pro život, který se sice odehrává povětšinou v Ostravě, ale pár záběrů je z Havířova- -Bludovic. V novém tisíciletí si Karvinou a další místa v kraji vybral pro svůj film režisér Jiří Svoboda. Drama z padesátých let minulého století se jmenovalo Udělení milosti se zamítá a zahráli si v něm mj. Jan Dolanský nebo Richard Krajčo.

Nejnovější snímek, který vznikl z větší části v bohumínském klubu Bublina a exteriéry jsou z Šilheřovic a Ostravy, natočil minulé léto známý režisér Jan Hřebejk. Jmenuje se Zakázané uvolnění a premiéru měl letos právě v Bohumíně.