Tento velký kámen je druhým největším bludným balvanem v České republice. Na naše území se dostal zhruba před třemi sty tisíci lety se skandinávským pevninským ledovcem. Od roku 1990 je porubský bludný balvan chráněnou přírodní památkou. Je tvořen blokem z červené skandinávské žuly a váží přes deset tun.

V roce 1928 byl vyzvednut z potoka a instalován v centru obce jako památník desátého výročí vzniku Československa. Na současné místo na Vřesinské ulici byl převezen v roce 1968. Naposledy se u něj sešli místní občané v minulých dnech při příležitosti 62. výročí osvobození republiky. Uctili tam památku všech, kteří tehdy padli v boji. „Scházíme se tu u příležitosti osvobození každým rokem,“ uvedl jeden ze starousedlíků a další si povzdechl: „Spoustu let jsme se o památník starali, ale teď to chceme přenechat mladším. Těm ale tradice bohužel nic neříkají.“

Lítost nad nezájmem lidí o odkaz minulosti projevil také porubský starosta Miroslav Novák. „Mrzí mě, že odkaz lidí, kteří přispěli k ukončení nejhrůznějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, se jakoby pomalu vytrácí z lidské paměti,“ konstatoval starosta. Konkrétně Poruba byla osvobozena v dubnu 1945 Rudou armádou po těžkých bojích. Přežila třináct hodin nepřetržitých náletů, během kterých 540 sovětských letadel shodilo na obec velké množství tříštivých a zápalných bomb. Místní občané napočítali po skončení náletů v Porubě 88 požárů. První ruští vojáci byli v Porubě před polednem 27. dubna, východní část obce byla dobyta 28. dubna, místní zámek o den později odpoledne.